Lietuviškai
Apie mus
Fotoalbumas
Parodos
Apie veisles
Patarimai
Draugai
Forumas
Kontaktai

Psichofiziologiniai šuniuko vystymosi etapai (socializacija - psihofiziologinis šuniuko prisitaikymas prie aplinkos)

Kad geriau suprasti šuniuko prisitaikymą prie aplinkos, pagal šuniuko amžių, remdamasis skaityta įvairia literatūra, bei sukaupta ilgamete patirtimi, dirbant su vokiečių aviganiais ir rytų europos aviganiais, pateiksiu vystymosi stadijas pagal amžiaus tarpsnius, kurie suskirstyti į devynis periodusInassy Donnevara su šuniukais.    
1. Pradinis periodas; 1 - 2 savaitės( 1 - 14 dienos).
Šuniuko gimimas. Tik fiziologiniai poreikiai: maistas, miegas, šiluma. Gražu stebėti, kaip atėjusi gyvybė po pirmo garso, nors mamos -  kalės laižomas, veržiasi ryžtingai prie spenio. Šiuo laikotarpiu tik pajudina galvutę, šliaužia. Mažylio ryžtingumas parodo išsisvystymo lygį. Surasdamas spenį ir čiulpdamas pieną (biotonas) kuo stipriau, tvirčiau ir geriau įsisiurbia (laikosi), manoma, kad toks šuniukas labiausiai tinka selekciniam darbui, būna jautresnė uoslė - labiau tinka pėdsekystei.
Šiomis savybėmis išsiskiria šveicarų baltųjų aviganių kalės, Inassy  Donnevara vaikai. Šis bruožas buvo būdingas trijų šios kalytės vadų šuniukams. Tai patvirtino ir įsigijusių šuniukus šeimininkų pastebėjimai, kad „dirba nosimi“. Neatsilieka ir rytų europos aviganės Noros bei dukros Neggi Iš Gargždų vaikai. Stebėdamas Neggi Iš Gargždų, o taip pat ir iš ankstesnių stebėjimų įsitikinau, kad aktyviausiai ir stipriausiai čiulpiantys šuniukai turi gerą uoslę. Turi įtakos ir kalės priežiūra nėštumo laikotarpiu: teisingi fiziniai krūviai, šėrimas, medicininė priežiūra ir jos darbas pagal paskirtį. Manau, kad gimusio šuniuko snukučio ilgumas turi įtakos uoslės jautrumui ir kuo jis ilgesnis, tuo geresnė uoslė.

Vokiečių aviganio mažyliaiŠuniukai atanka 10 – 12 dieną po gimimo, bet mato blogai. Per pirmas aštuonias dienas šuniuko svoris padvigubėja. Savarankiškumas mažas. Mamai – kalei nesant šalia sugeba visi susiglausti į krūvą ir ramiai miegoti vieni kitus šildydami. Šiuo laikotarpiu dar nesugeba savarankiškai tuštintis, tai padaro mama - kalė laižydama šuniukams pilvuką, toks masažas iššaukia šį procesą, todėl guolis išlieka švarus.
2. Perėjimo periodas - trečia savaitė (15 - 21 dienos).
Savaitės pabaigoje išsivysto regėjimas, atgyja klausa, jau gali stovėti bei vaikščioti. Galima pradėti šert. Psichologinis ryšys motina - šuniukas, bet ne broliai - seserys. Galima pradėti pratinti prie įvairių garsų, kai kurių kvapų. Tai reikia daryti atsargiai, pradėti esant šuniukams kartu su motina - kale, po to ir be jos. Tam reikalinga motyvuota patirtis.


3. Įsisamoninimo periodas – ketvirta – septinta savaitės ( 22 – 49 dienos).
Tai pirmas susidūrimas su gyvenimu.  Mokosi būti šunimi: žaidžia su motina – kale, sesutėmis ir broliais. Mokosi iš motinos drausmės. Lizde vyksta kova dėl hierarchijos. Šiuo metu šuniukai yra labai psichologiškai jautrūs: pradeda formuotis sąlyginiai refleksai, pasiruošia priimti naujoves, išsiskiria asmenybės ir tinginiukai.  Su pasauliu susipažįsta per regėjimą, uoslę, klausą, lytėjimo ir skonio pojūčius. Mažylis reikalauja bendravimo su žmogumi. Svarbus teisingas veisėjo elgesys su lizde esančiais šuniukais, pašalinių žmonių pasirodymas ir jų veiksmai su mažyliais.  Kuo daugiau per šį periodą pamatys, pauostys, pažais su žmonėmis, tuo bus „visuomeniškesnis“. Būtų gerai supažindinti su vaikais, tai pravers ateityje bendraujant su vaikais. Iki aštuonių savaičių šuniukai neturi baimės jausmo žmogui. Tačiau,  prieiti prie šuniuko reikia mokėti – be staigių judesių, stiprių garsų, teisingai kalbant ir prisiliečiant. Stebint šuniuko reakciją į mūsų veiksmus tai daryti nesudėtinga. Po aštuonių savaičių būna, kad mažylis vengia žmonių, atsiranda noras slėptis ( gamtos duotas savisaugos instinktas). Tokiu atveju bendrauti būtina, bet žmogus turi suprasti šuniuko slėpimosi motyvus. Elgesys turi būti atsargus. Šiuo periodu būtina leisti susipažinti su žmonėmis ir vaikais.
4. Socializacijos periodas - du – trys mėnesiai (50 – 84 dienos).
Geriausias laikas atskirti nuo motinos – kalės. Šiuo periodu šuniukas yra švelnus, atsargus, viskuo domisi, gerai kontaktuoja su žmonėmis. Labai geras metas pasiruošimui mokytis.
Šuniukas jau gali žinoti savo vardą, komandų pradmenis: ‚,pas mane, vieta, bėk“. Pradeda reikštis stabdymo reakcija. Todėl šio periodo pabaigoje galima pradėti mokyti komandų: „duok, gulk, negalima, fu“.  Mokyti per daug komandų neverta, nes tai per didelis psichologinis krūvis.
Nuo aštuntos savaitės sėklidės patinukams nusileidžia į maišiuką. 
Labiausiai pažeidžiamas šuniukas yra nuo aštuntos iki vienuoliktos savaitės (49  – 77 dienomis). Reikia būti ypač dėmesingiems. Būtina vengti stresinių situacijų:  apsilankymo pas gydytojus, operacijų, staigių pasikeitimų (garsų, kvapų, aplinkos pasikeitimų). Neleistinas grubus elgesys.
Būtina siekti, kad šuniukas būtų jums pavaldus. Daroma tai meistriškai, žaidimo būdu įveikiant užsispyrimą, „sutramdant“ šėlsmą, jei šuniukas peržengia jums suprantamas ribas.  Šiuo metu,  jokiu būdu, negalima bausti fizinėmis priemonėmis. Būtina mokyti ramaus elgesio, ypač su kitais šunimis. Praleidus palankų metą, nekreipiant dėmesio į išvardintus patarimus, šuniukas gali tapti agresyvus arba bailus. Neišvengiami pasivaikščiojimai,  kasdien keičiant maršrutus, kuriuose būtų žmonių, gyvulių, transporto priemonių. Pasivaikščiojimai  turi būti su palaipsniui didėjančiais ir daugėjančiais dirgikliais.
Tai šuniukui svarbus pirminės socializacijos periodas,  tolimesniame jo gyvenime.
Kai manęs paklausia, kuriuo šuniuko amžiaus tarpsniu geriausiai įsigyti, visada atsakau, kad nuo dviejų iki trijų mėnesių (bus aprašyta vėliau). 

5. „Pozicijų“  periodas - trylikta – šešiolikta savaitės, (3 – 4 mėnesiai).
Šuniukai toliau kovoja  dėl aukštesnės hierarchijos lizde. Taip pat „tikrina“ žmogų, kas vyresnis?. Kandžioja, kai kada, net urzgia. Šiuo periodu formuojasi šeimos šuo. Reikia pasiekti, kad visi šeimos nariai,  būtų aukščiau už jį. Šiuo periodu susidarys santykiai:  jūs lyderis, lygiateisiai, jis lyderis. Draudžiama šuniukui daryti ką jis nori, elgtis kaip nori. Draudimo komandų: „negalima“, „fu“ neužteks. Visais atvejais turi laimėti žmogus. Per daug „įsibėgėjusį“  reikia sustabdyti baudžiant ( kaip, bus aprašyta vėliau), bei izoliuojant nuo jums nepageidaujamo šuniuko veiksmo.
Atminkite, nuo 2,5 iki 6 mėnesių kritiškas laikas, nes intensyviai vystosi kaulai, jie iš pieninių (minkštų) pereina į kietus kaulus.  

 


6. Gaujos tvarkos periodas (5 – 6 mėnesiai).
Tvirtai nusistovi santykiai tarp gaujos ir šuns. Paauglys turi tvirtai išsiaiškinti ir nusistatyti, kas jų vadas. Periodas, kada formuojasi tipiniai nervų sistemos ypatumai. Jei iki to laiko lizde buvo visi panašūs, tai dabar formuojasi asmenybės su savo išskirtiniais charakterio bruožais. Pradeda žiūrėti žmogui į akis. Pradedame tvirtai dresuoti komandas: tūpk, gulk, stok, pas mane, fu, negalima ir kitas, dirbant normaliomis ir apsunkintomis sąlygomis.
Patinams suaktyvėja lytinė išraiška ir aktyvumas. Bausti negalima „nukrauti“ reikia žaidžiant su šuniuku, keičiant užduotis , jas įvairinant, keičiant jų pobūdį, intensyvumą, įvairumą ir panašiai.

7. Įsitvirtinimo periodas nuo šešių mėnesių iki kol subręs.
Mažyliui pasireiškia savarankiškumas ir noras įsitvirtinti. Gali ignoruoti komandas, nors jas ir gerai mokėjo. Reikia būti griežtam ir pasiekti savo, kad augintinis vykdytų komandas, nes kitaip šuniukui gali išsiugdyti noras „daryti savaip“. Elkitės protingai siekiant paklusnumo ir komandų vykdymo. Tam padės mechaninis valdymo būdas, bei nepaleidimas nuo pavadėlio.
Šis periodas pasibaigia kai šuniukas subręsta: kalytės 7 – 8 mėnesiai su pirmąja ruja, patinai kai pradeda žymėti teritoriją šlapimu, keldami koją.

8. Perėjimo amžius 1 – 4 metai.
Po sukergimo patinas vėl gali bandyti užimti lyderio pozicijas. Gali rodyti savo „viršų“ir tarp kitų šunų, kas stipresnis. Pulti ir jūsų buvusius draugus, kurie atedavo pas jus ir anksčiau šuo sutikdavo maloniai.
Reikia elgtis ryžtingai, neleisti savivaliauti. Reguliariai dresuoti. Dresuojant būtina taikyti sistemą, kuri yra patikrinta ir perspektyvi. Būtina dresūros analizė.

 

Kinologas Kęstas Petrauskas

Visos autorinės teisės priklauso www.aviganiai.lt
Internetinių puslapių kūrimas Virtualios statybos