Lietuviškai
Apie mus
Fotoalbumas
Parodos
Apie veisles
Patarimai
Draugai
Forumas
Kontaktai

Dviratis, aš ir augintinis

Dviratis ir augintinisJau  pavasaris. Netrukus vėl galėsit išsitraukti dviračius, imti savo keturkojį draugą ir dumti į gamtą. Dviratis – puikus pagalbininkas auginatiems šunis.

Ilgiau pasivaikščioti arba pabėgioti su augintiniu gali ir neužtekti jėgų, o augintiniui būtinas mocionas (lot. motio (kilm. motionis) — judėjimas], pasivaikščiojimas gryname ore). Kai vaikštinėjate su šunimi, šis nubėga 7 – 10 kartų ilgesnį atstumą negu jūs (tai lemia mūsų judėjimo tempas). O su dviračiu galėtume didinti augintinio fizinį krūvį, mokyti gražiai judėti, ugdyti ištvermę, grūdinti, „užauginti raumenis“, pabrėžti jų linijas.

 

Ką turi žinoti šeimininkas?

Pirmiausia, šeimininkas turi gerai valdyti dviratę transporto priemonę ir laikytis eismo taisyklių. Jis turi būti dėmesingas kitiems eismo dalyviams ir savo palydovui, nes bet kuriuo momentu gali susidaryti keblesnė situacija. Pasirinkite vietoves, kuriose patogu važinėti. Augintinis turi bėgti iš dešinės pusės, kad negalėtų išbėgti į važiuojamąją kelio dalį. Paranku turėti specialų įtaisą – rėmą šuniui prie dviračio, bet jis brangokas ir mūsų krašte dar nepopuliarus.

Paprastai pasikliaujama pavadėliu. Kaip taisyklingai laikyti pavadį?. Juk vairuoti dviratį vien kaire ranka sunkoka. Maždaug 1,50 m pavadėlį sulankstykite nedidelėmis kilpomis ir prispauskite prie dviračio rankenos apatinės dalies. Jeigu augintinis staiga pasisuktų arba stengtųsi išsiveržti, pirštus atleiskite – pavadėlis neužklius už dviračio vairo, o jūs važiuosite norima kryptimi.

Jeigu nesirengiate važiuoti augintinį veskitės kairėje pusėje, o dviratį varykite iš dešinės. Taip eikite gatve, per sankryžas, perėjas.

Jokiu būdu nepatikėkite didelio šuns savo vaikams, nors šie ir gerai laksto su dviračiais.

Ne visoms šunų veislėms tinka intensyvus bėgimas greta dviračio. Pasitarkite su veislės žinovais, dresuotojais, turinčiais patirties.

Per didelis gainiojimas su dviračiu arba ne laiku pradėtos intensyvios treniruotės gali sugadinti šuns sveikatą, pakenkti širdies darbui, gali paūmėti displazija.

Treniruotės turi būti apgalvotos , tinkamos, remiantis tam tikra sistema.

Jei yra galimybė, po iškylos dviračiu leiskite augintiniui dar laisvai pabėgioti, pailsėti, pažaisti, kartu pasidžiaukite gamta. Ilsėdamiesi galite šiek tiek dresuoti – lengvai priminti šuniui, kad ir nepažįstamoj vietovėj reikia vykdyti komandas. Vasarą pasinaudokite vandens malonumais – sudarykite maršrutą, kad šuo galėtų išsimaudyti.

Truputį keičiasi važiavimas, jeigu važiuojate keliese. Laikykitės taisyklės, kad pagrindinis dėmesys – augintiniui, o tik po to bendrakeleiviams. Išlaikykite tinkamą atstumą, stebėkite augintinio elgesį. Išvažiuodami iš namų nepamirškite pirmosios pagalbos vaistinėlės.

Kaip elgiasi augintinis?

1. Pastatę dviratį, pavedžiokite šunį aplink jį – teapsipranta, apsižiūri.

2. Eidami dviratį varykite kaire ranka, augintinį pavėdėkite iš dešinės pusės. Neskubėkite. Leiskite jam susivokti, kad šis daiktas juda, skleidžia garsus. Jei dviratis šuniui kelia baimę, sustokite, leiskite jam prisiartinti ir dar sykį apžiūrėti dviratį. Pagirkite. Sustiprinkite jo pasitikėjimą. Galite duoti skanėstą kuo arčiau dviračio, o jei yra galimybė, padėkite skanėstą ant dviračio. Kartais pradėjus judėti, šuo puola ir kanda į padangą. Sustokite. Sudrausminkite šunį truktelėdami pavadį. Vėl ryžtingai, bet neskubėdami pradėkite judėti. Pasiekite, kad augintinis nekreiptų dėmesio į besisukantį ratą. Jei nekreipia dėmesio į ratą, pagirkite, duokite skanėstą.

3. Jūs, dviratis, o iš dešinės – augintinis. Pavadėlis dešinėje rankoje, po vairo rankena prispaustas pirštais. Komanda „Greta“ – pradėkite eiti. Stebėkite augintinio elgesį: jeigu eina ramiai, viskas gerai. Jei ne, taisykite klaidas grįždami į prieš tai aprašytą būklę.

4. Pasirengę! Apžergę dviratį, stumdami jį ir davę komandą: “Pirmyn”, paėjėkite į priekį. Jei augintinis ramiai juda , galite sėsti ant dviračio ir minti pedalus.

5. Pradėdami treniruotes būkite labai atidūs, iš pradžių pasirinkite nuošalesnę vietovę.

 

Dresūra

Važiuojant dviračiu, kai augintinis šalia, naudojamos komandos: greta, stok, pirmyn, lėtai, kairėn, dešinėn, aplink!

Geriau mokytis, kuomet augintinis išmokęs šias komandas jį vedžiojant be dviračio. „Greta“ – perorientavimo komanda, kurią augintinis žino, kuomet vaikštinėjate. Kai kuriems tenka komanduoti: „Šalia“, bet tai didelės reikšmės neturi, nes šuo greit supranta komandą. Įtvirtinti ją pradėkite, kai tik varotės dviratį ir einate kartu su šunimi. „Greta“ – pasinaudokite pradėdami judėti ir kai augintinis nori keisti judėjimo kryptį.

     „Stok“ – kai norite sustoti. Ją keturkojis palydovas išmoks, kai prieš sustodami, sulėtinę dviračio riedėjimą, ištarsite „Stok“.

     „Lėtai“ – judėjimo tempui sulėtinti. Tardami ją, pristabdykite dviratį ir truktelkite pavadį. Pagirkite šunį, jeigu sulėtino tempą.

     „Pirmyn“ – daugelis šunų šią komandą išmoksta dar anksčiau (kai vaikštinėdami įveikiate su augintiniu kliūtis ir pan.). Ji turi skatinti augimo veržlumą, nekeičiant judėjimo krypties. Ištarus komandą , pavadėlis atlaisvinamas, kad augintinis tai pajustų. Didinamas važiavimo greitis. Augintinis taip pat juda greičiau. Svarbu, kad būtų neišvargęs. „Kairėn!, Dešinėn!, Aplink!“, - mokomas (jei prieš tai nebuvo parengtas vaikščiojant) važiuojant dviračiu. Augintinis greit supranta, o kartais jam pasufleruoja aplinkybės, takelio kryptis ir panašiai. Prieš pasukdami, sulėtinkite greitį, pavadėliu prilaikykite augintinį. Svarbu posūkiuose neskubėti. Kol šuo dar neišmokęs keisti krypties, komandą ištarkite kelis kartus.

Pavadėlio galima atsisakyti, kuomet jūsų palydovas gerai vykdo komandas be jo, o tuo įsitikinsite gana greitai. Be pavadėlio paleiskite nuošaliose vietose, o mieste ar gyvenvietėje greta judraus kelio nerizikuokite paleisti.

 

Taktika

Prieš važinėjantis dviračiu augintinis turi būti  4 – 5 valandas nešertas. Jam reikia leisti prieš važiavimą šiek tiek pabėgioti, išsituštinti – šuns organizmas turi pasirengti fiziniam krūviui.

Pasirinkite tinkamą vietovę. Kol neturite patirties ir nesugebate apskaičiuoti augintinio fizinio krūvio, rinkitės atstumą, kad iš bet kurio taško lengvai grįžtumėte į namus. Nuovargį šuo rodo šitaip: nebenori bėgti, pritupia, gulasi, žiūri liūdnomis akimis, nenoriai vykdo komandas.

Jeigu neturite sąlygų prieš ilgesnį pasivažinėjimą duoti šuniui apšilti, iš pradžių 5 – 10 min. riedėkite lėtai, kad šuns organizmas pasirengtų. Tempas, be abejo būtinas – augintinis turi bėgti risčia. Tuomet dirbs daugiau raumenų grupių, ugdysite šuns ištvermę, jo judesiai taps gražūs. Taisyklingų, gražių augintinio žingsnių jums prireiks parodų šunų metu.

Treniruojamasi laikantis dienos rėžimo.

 

Bendrosios pastabos

Negerai, jeigu dviratį pakeičia automobilis arba motoroleris. Jų sukeltos dulkės ir dujos  kenkia augintinio sveikatai. Daug metų važinėdamasis dviračiu drauge su savo augintiniais, žinau, kiek džiaugsmo jie patiria. Dviratis jiems kelia vien teigiamas emocijas. Kai įpratinau, buvo nesunku riedėti vedantis net 3 – 4 šunis. Pasirinkdams vis kitokius maršrutus, išmaišiau apylinkes, drauge su augintiniais patyriau daug malonumų. Visiems, kas gali, linkiu sportuoti gryname ore, grūdintis drauge su augintiniais.

Treniruotės su dviračias tinka ne visiems augintiniams, labiau rekomenduojamos tarnybiniams šunims. Dviratis tampa pagalbininku, kai žmonės sulaukia solidesnio amžiaus, tuomet lengviau palaikyti fizinę augintinio formą. Kai reikia atlikti kažkokius reikalus, kur galima nulėkti dviračiu, pasiimkite augintinį. Tik jūsų maršrutas neturi būti vien asfaltu arba žvyrkeliu. Geriau, kad kelio dangos būtų apie 30 procentų, o likusi danga – miško arba pievos takelis. Jeigu augintinį vaikysite vien kieta danga, pažeisite šuns letenų pagalvėles. Nuo dviejų metų augintiniams (vokiečių ir baltiesiems šveicarų aviganiams) naudoju vadinamąjį buksyrą. Jie mane traukia 5 – 7 kilometrus. Tam geriau tinka ne antkaklis, bet specialios pleškės. Tokį kinkinį sudaro 1 – 2 šunys.

 

Kinologas Kęstas Petrauskas

Visos autorinės teisės priklauso www.aviganiai.lt
Internetinių puslapių kūrimas Virtualios statybos