Lietuviškai
Apie mus
Fotoalbumas
Parodos
Apie veisles
Patarimai
Draugai
Forumas
Kontaktai

Dresūra: pradžiamokslis

Įdėmiai klausauStraipsnį parašyti paskatino žmonės, užduodantys daug klausimų apie mažų šuniukų auklėjimą.

Ne augintinis, o žmogus diktuoja žaidimo taisykles. Sprendimus priima "gaujos vadas" - žmogus. Šuniukas būsimam gyvenimui ruošiamas nuo mažens, kad vėliau nereikėtų taisyti auklėjimo klaidų.

1. Pakvieskite

Pradėkite nuo to, kad pakviestas šuo atbėgtų pas jus (komanda "Pas mane" arba " Ateik", "Čia"). Tai svarbiausia komanda visų veislių šunims, be jos apskritai nesuvaldysime šuns. Teisinga, laiku įvykdyta komanda palangvina bendravimą įvairiose gyvenimo situacijose.

Šios komandos pradedu mokyti, kai šuniukai tebėra lizde su motina. Maždaug 3 savaičių šunelius pradedame šerti patys, tuomet skiriame daugiau dėmesio bendravimui. Kviečiu žodeliu: "čia". Prieš paduodamas maistą kelis kartus pakartoju kvietimą. Po kelių tokių kvietimų (šėrimų) šuniukai energingai reaguoja ir pribėga prie dubenėlių. Vėliau jie lengvai vykdo komadą - atbėga kviečiami ir ne šėrimo metu. Šį veiksmą įvairiose vietose parodau būsimam šuniuko šeimininkui ir primenu, kad pasirinktų tinkamus žodžius, kuriuos vartos ateityje. Minėtu atveju šeimininkas įsigyja jau apmokytą mažylį. Kadangi šiuos pradmenis šuniukas gauna būdamas lizde su motina, įtvirtinamas ryšys su žmogumi per kalbą (garsus). Minėtas šuns kvietimas šeriant arba duodant skanėstą - tik darbo pradžia. Maždaug mėnesio amžiaus šuniukai, išvydę žmones noriai prisiartina (vadovaujuosi vokiečių aviganių auginimo patirtimi. Jie patys ieško kontakto su žmonėmis, todėl žmogus turi elgtis apgalvotai ir teisingai.

Pribėgus šuniukui, būtina: švelniai pagirti ("geras", paliesti jį paglostyti, turint laiko, pažaisti, pasinaudoti jo mėgiamu daiktu, inventoriumi. Turint gardumynų, jų duoti.

2. Skatinkite instinktus

Mokant šunį, būtina skaitinti persekiojimo ir grobio instinktus. Tai daroma naudojantis specialiu inventoriumi (žaisline pele, dešra, tvirtu audiniu). Viskas atliekama žaidžiant. Judindami daiktą, sužadinkite persekiojimo instinktą, o šuniui pavijus ir įsikandus daiktą, leiskite tempti, nedarykite staigių, priešiškų judesių. Pagirkite, tegul jis nugali. Paleiskite šuniuko grobį, tepažaidžia. Tai ypač svarbu tarnybiniams šunims, ruošiant juos tarnybai. Žaiskite, bet neišvarginkite šuniuko. Žaidimus baikite aukščiausiame pakilimo taške, pagirkite už pastangas, paskatinkite skanėstu arba atiduokite pamėgtą žaisliuką - įtvirtinsite gyvūno pasitikėjimą, suartėsite su juo, pradėsite ugdyti darbines savybes, skatinsite prigimites instinktus. Būtina kalbėtis su augintiniu. Augintinis nesupranta žodžių, bet jam daug reiškia žmogaus balso tonas, nuotaika ir kiti dalykai.

3. Neperlenkite lazdos

Žaidžiant ir bendraujant, kai mažylis ima elgtis agresyviai (urzgia, priešinasi) arba perdėtai aktyviai, būtinas saikas. Tokiu atveju būtina žaidimą nutraukti, neskatinti gyvūno agresyvumo. Nukreipkite jo dėmesį į kitą žaislą arba užsiėmimą, duokite kitą komandą. Baigite žaidimus švelniais, ramiais pratimais. Būtinai girkite ir skatinkite mažylį. Su mažu šuniuku būlite kantrūs. Siekdami rezultato, neskubėkite. Dauguma veiksmų, kurie mums atrodo paprasti bei suprantami, mažajam padarui neįkandami dėl jauno jo amžiaus ir patirties stokos. Pagrindinė žaidimų taisyklė : nuo paprasto - prie sudėtingo !. Įdealu, jeigu iš anksto žinoma būsimoji tarnybinio šunelio paskirtis, nes žaidžiant, galima jį nukreipti būsimosios tarnybos link (prireiks solidesnės specialisto pagalbos). Neatstumkite šuniuko, nors ir labai jums trugdytų. Raskite išeitį be pykčio. Jis jaunas, daug ko nesupranta, ieško žmogaus artumo ir pagalbos. Jo dėmesys - tai apildas už įdėtą triūsą. Pasitikite jį geru žodžiu, palieskite. Nors jis mažas, bet supranta daug. Analizuokite savo šuns veiksmus, fiksuokite auklėjimo rezultatus, konsultuokitės su veislės žinovais, dresuotojais - nuolat aiškinkities šuns elgesio motyvus, pasinaudokite patyrusių kinologų patarimais. Bauskite kuo rečiau, tik išimtinais atvejais !. Bauskite, kaip baudžia motina kalė, - suimkite už keteros, kilstelėkite į orą ir papurtykite : "Negalima !" Kartais prireikia ir greižtesnio " Fu !". Veiksminga bausmė izoliuoti augintinį, nepastebėti, tačiau tuo nepiktnaudžiaukite.

Kiek tai užtruks ?

Šuniuko auklėjimo tikrai neįsprauskite į rėmus. Tai vyksta nuolat. Išmokite pasinaudoti visomis progomis. Kai šeriate, kai einate pasivakščioti, išleidžiate augintinį iš aptvaro - bendraukite su juo. Dažniausiai mums trūsta ne laiko, o žinių ir noro. Žmogaus ir mažo šuns draugystė užsimezga ne vienai dienai ir ne per vieną dieną.

Kinologas Kęstas Petrauskas

Visos autorinės teisės priklauso www.aviganiai.lt
Internetinių puslapių kūrimas Virtualios statybos