Lietuviškai
Apie mus
Fotoalbumas
Parodos
Apie veisles
Patarimai
Draugai
Forumas
Kontaktai

Keturiolika pamokymų apie bičiulystę

     Esu  įsitikinęs, kad  tik kantrus, susivaldantis ir tvirtai tikslo siekiantis žmogus gali teisingai bendrauti su gyvūnu. Tai pasiekiama ne iš karto, o ilgainiui. Pradėti reikėtų nuo paprasčiausių bendravimo taisyklių, kurios tokios pačios kaip ir bendraujant su žmonėmis.

     Mes ir mažieji mūsų draugai daug kuo panašūs. Netgi mūsų temperamentai panašūs: flegmatikai, melancholikai, cholerikai, sangvinikai. Todėl, pasirinkdami augintinį, būtinai turime atsižvelgti į jo temperamentą. Deja, dažniausiai renkamės tokį, kurio išvaizda patrauklesnė, arba kokio pagalbininko tuo metu mums reikia. Tačiau, netgi ir netinkamai pasirinkę nenusiminkime: galime . privalome rasti bendrą kalbą su savo augintiniu.

     1. Būdami blogos nuotaikos, nedresuokite, nemokykite naujų pratimų. Tokiomis dienomis apsiribokite paprastais pasivaikščiojimais. Kai pavaikštinėsite su šunimi, pagerės savijauta ir nuotaika. Šuo dažnai prablaško žmogaus liūdesį.

     2. Galvokite apie gerus šuns poelgius, dažniau prisiminkite sumanumą bei prieraišumą, o ne šunybes. Visa tai pakelia nuotaiką ir leidžia pažvelgti į šunį kitomis akimis.

     3. Išvesdami į lauką, pasirinkite ramesnę, nuošalesnę vietą. Ten jausitės ramiau, be to ir augintinis nesiblaškys, aplinkui bus mažiau dirgiklių.

     4. Įrodyta , kad šunys puikiai jaučia šeimininkų emocinę būseną. Nieko nenuslėpsite. Pasitaiko, kad ir šuo būna pavargęs, dirglus ar liūdnas, o šeimininkas nepastebi ir be reikalo pradeda muštruoti augintinį.

     5. Jeigu esate ne kokios nuotaikos arba labai skubate, apskirtai išvenkite bendravimo su šunimi – tegu augintiniu tą dieną pasirūpina kiti šeimos nariai.

     6. Atsargiau! Nesikarščiuokite. Prievarta ir muštras gali sužaloti jautrią jauno šuns psichiką ir atitolinti augintinį.  Net po vienintelio neteisingo jūsų poelgio besimezgantys ryšiai gali nutrūkti – yra šunų, kurie skriaudos nepamiršta visą gyvenimą.

     7. Venkite dresuotojų, kurie remiasi muštru ir žiauriais dresūros metodais. Jie padaro šuniui daugiau žalos negu naudos. Juk kaltę, jeigu įvyktų nemalonus incidentas, teks prisiimti ne kam nors, o jums, gyvūno šeimininkui.

     8. Kartais šeimininko savigrauža dėl to, kad blogai pasielgė su augintiniu, sukelia dar didesnę įtampą. Raskite laiko išanalizuoti savo ir augintinio poelgius – atsikratykite nerimo.

     9. Kartais žiaurumą išprovokuoja pavydas. Tai ypač būdinga vaikams. Pastebėję, kad draugo šuo labiau klauso komandų ir yra gudresnis, pradeda terorizuoti, spausti saviškį „prie mokslų“ ir išprovokuoja konfliktą.

     10. Patyręs dresuotojas gali padėti įveikti šuns blogybes. Daug metų dirbdamas su įvairaus temperamento, gabumų ir veislių šunimis, jis greičiau padarys išvadas ir patars. Kai kurie dresuotojai „meniškai“ manipuliuoja ( gerąja prasme) šuns instinktais ir išdresuoja net didžiausius užsispyrėlius ir žiopliukus. Tačiau viskas nueis perniek, jeigu nesimokys šeimininkas. Todėl mokydami mokykitės!.

     11. Vadovaukitės net menkiausiomis augintinio pastangomis ir noru vykdyti jūsų komandas – visa tai liudija apie teisingą jūsų elgesį.

     12. Visuomet esate ir būsite stipresnis už savo augintinį, o silpnesnio, negalinčio apsiginti padaro žeminimas nuvainikuoja jus kaip žmogų. Išlieti savo įtūžį, padaryti gyvūną atpirkimo ožiu – negarbinga.

     13. Nepamirškite, kad aplinkiniai stebi jūsų ir augintinio elgesį. Klusnus, laimingas, energingas, prieraišus augintinis pirmiausia išduoda, koks jūs esate žmogus ir šeimininkas.

     14. Brangiausias šuns turtas – šeimininkas. Nieko brangesnio jis neturi.

 

Kinologas Kęstas Petrauskas

(Didysis Šuo IR JO DRAUGAI* 2004 BALANDIS Nr.3(49)

Visos autorinės teisės priklauso www.aviganiai.lt
Internetinių puslapių kūrimas Virtualios statybos