Lietuviškai
Apie mus
Fotoalbumas
Parodos
Apie veisles
Patarimai
Draugai
Forumas
Kontaktai

Atlygis ... šuniui

Visi puikiai žino, kad gerumu galima pasiekti daugiau nei piktumu. Taigi savo augintinius auklėkime pozityviomis auklėjimo priemonėmis. Išsiaiškinę ką, ką šuo labiausiai mėgsta (žaisliuką, gardų kąsnelį, glostymą), naudokime tai kaip atlygį už jo gerą elgesį.

 

Skatinimas arba atlygis – sudedamoji dresūros ir bendravimo su šunimi dalis. Todėl patyrę dresuotojai, siekdami rezultatų, visuomet numato, kas po ko vyks. Ir net kai šuo idealiai viską įvykdo, dresuotojas neatsipalaiduoja – jis turi pagirti, paskatinti šunį ir numatyti tolesnę įvykių seką.

 

Šuns skatinimas remiasi:
- tinkamo būdo pasirinkimu, įvertinant gyvūno psichines savybes, temperamentą, užduočių sudėtingumą;
- operatyvumu – skatinama pačiu reikalingiausiu ir tinkamiausiu momentu ir iškart, kai tik augintinis prisiartina;
- skatinimo įvertinimu;
- kokia šuns reakcija į jį ir koks bus tolesnis augintinio darbas po paskatinimo.


Skatinimo būdai: žodinis (Geras, Šaunus, Taip), glostymas giriant žodžiu; tapšnojimas per šoną giriant; gyrimas duodant skanėstą; gyrimas duodant žaislą; pažaidžiant su šunimi jo mėgstamu žaislu, paskui atiduodant šiam žaisti savarankiškai; apkabinimas; leidimas laisvai pabėgioti po ilgo įtempto darbo (atsargiai, kad šuniui nesusiformuotų refleksas: atlikau užduotį – esu laisvas); teisinga žmogaus reakcija, kai šuo pribėga savo iniciatyva.
Paskatinę sutvirtiname abipusį ryšį, nes augintinis irgi nori pasidžiaugti, pasidalyti su jumis emocijomis, arba pademonstruoti, ko išmoko (atbėga ir atsitupia), tuomet apgirkite už savarankiškai įvykdytą komandą.
Skatinama saikingai ir laiku. Šeimininkas irgi turi būti džiaugsmingai nusiteikęs. Juk ne vien žodžiai daro poveikį, bet ir jūsų vidinė savijauta, veido mimika.
Giriama trumpu žodžiu. Jis ištariamas švelniai. Sakinio šuo nesupras, todėl geriau vartoti vis tą pačią pagyrą, kurią greit įsidėmės ir labai vertins.
Šuo puikiai pažįsta mūsų rankas ir numano, ko iš jų tikėtis. Rankomis glostome, duodame skanėstų, atnešame lakti arba ėsti. Būtų gerai, kad žmogaus rankų jis niekada nesusietų su bausme, o ypač fizine.
Jeigu šuo giriamas, o šalia yra kitų šeimos narių, reikėtų, kad ir jie pritartų jūsų nuomonei, nepašykštėtų gyvūnui gero žodžio.
Kiekvienas šuo skatinamas vis kitaip – tai priklauso nuo jo amžiaus, atliekamos komandos sudėtingumo.


1. Parengiamasis (įaudrinamasis) arba skatinamas prieš startą. Jo tikslas – nukreipti šuns emocijas į būsimą varžybų startą. Galima pasinaudoti augintinio žaislu, bei žodžiais . Jeigu įmanoma, dar prieš startą įveikiamos kelios bandomosios kliūtys ir, pasisekus, šuo giriamas. Be abejo, būtinas atlygis ir po trasos įveikimo.

 

2. Po teisingo dresūros elemento atlikimo. Jis naudotinas tik galutinėje pratimo fazėje. Pavyzdžiui po komandos „Sėdėk“ tuo momentu, kai augintinis žemę paliečia strėnomis, po „Gulk“, kai visiškai atsigula, „Pas mane“, kai pribėgęs atsitupia prieš dresuotoją ir pan.

3. Skatinamas pasiekus galutinį tikslą (paieška pėdsekystė).

 

4. Kai šuo savo iniciatyva atlieka kokį nors pratimą, norėdamas parodyti šeimininkui savo gebėjimus, jam įsiteikti.

 

5. Kai tenka pergudrauti augintinį. Kartais nenoriai atlieka pratimą, o mes „avansu“ pagiriame, suteikiame pasitikėjimo ir dar paskatiname, kad įvykdytų užduotį. Tai išimtiniai atvejai, nes reikia nujausti, ar iš to bus naudos.

 

6. Skatinamas – pagalba. Ypač tai tinka jaunam augintiniui, kai mokydamasis pasimeta, nelabai pasitiki savo jėgomis ir ieško žmogaus pagalbos, pritarimo. Laiku įtikinus ir avansu paskatinus augintinį, švelniai nukreipus norima linkme, įvykdys užduotį.

 

7. Gal Jums ir keistoka, bet aš pagiriu savo augintinius, aki jie atlieka savo „gamtinius reikalus“. Patarčiau tuo naudotis, nes būna, žmogus skuba, o augintinis žioplinėja. Giriamas augintinis įgunda viską greičiau susitvarkyti.

 

Dresuotojas  Kęstas Petrauskas
DIDYSIS ŠUO IR JO DRAUGAI* 2005  VASARIS  Nr.1(57)

 

Visos autorinės teisės priklauso www.aviganiai.lt
Internetinių puslapių kūrimas Virtualios statybos