Lietuviškai
Apie mus
Fotoalbumas
Parodos
Apie veisles
Patarimai
Draugai
Forumas
Kontaktai

Šuns ydos: kaip išvengti ?

Šunys paveldi savo tėvų ir protėvių savybes, tarp kurių pasitaiko ir nepageidaujamų dalykų. Tačiau nėra blogų šunų! Jeigu auklėsite nuo mažumės, laiku pastebėsite augintinio elgesio sutrikimus, užsiauginsite tikrą draugą. Be abejo, keisti šuns prigimtį gana pavojinga – rezultatai gali būti priešingi, nei tikėtasi.

 

1. Įsigykite augintinį gerai apgalvoję ir pasitarę šeimoje, aiškiai žinodami jo paskirtį (tarnybinis, medžioklinis, dekoratyvus).

2. Rinkitės augintinį iš veislynų, susipažinę su šunelio tėvais, žinodami jų charakterius, kad šis atitiktų jūsų norus.

3. Nuo pirmų dienų bendraukite su veislės žinovais, patirtį turinčiais dresuotojais.

4. Neatidėliokite kitai dienai, pastebėję, kad augintinis elgiasi ne taip, kaip derėtų. Kreipkitės patarimų į žinovus ir kuo anksčiau pradėkite auklėti šunį.

5. Bendraukite su augintiniu. Tai augintinio mokykla, o mokytojas – šeimininkas! Pratindamas jį prie aplinkos, dresuodamas ir mokydamas, tapsite augintinio patarėju, pagalbininku, vertintoju.

Jeigu neįdėsite triūso, neturite teisės kaltinti augintinį dėl blogo elgesio.

 

 Baikštus!

Šuns baikštumo nepainiokite su atsargumu. Atsargumas būdingas visiems šunims, tik jis būna skirtingo laipsnio. Tai nėra bloga savybė, ji laikina, kol šuo įgyja patirties, suvokia reiškinius, pradeda pasitikėti jėgomis. Kol išmoksta bendrauti su šunimis ir žmonėmis, šuo elgiasi atsargiai ir atsakingai. Toks šuo nepuls pašaliečio, jeigu šis neparodys agresijos. Nesuvokęs reiškinio, šuo stengsis jo išvengti. Šeimininkas turi suprasti ir įvertinti šią šuns būseną. Pasitikėdamas , augintiniui suprantama kalba, šeimininkas turi parodyti, kad viskas normalu, nieko baisaus neatsitiko.

Neįveikus šio barjero, šuns atsargumas palengva gali tapti baikštumu, bet taip esti ne visada. Pavyzdžiui, taisyklingai auklėtas šuo neims maisto iš svetimų. Pašaliniam duodant kąsniuką, suks snukį šalin, trauksis. Gaila, kad šunų parodose kai kurie ekspertai šį elgesį vertina kaip baikštumą, o iš tikrųjų tai gali būti normali šuns reakcija – jis taip mokytas. Juk visi žinome – atsargumą šuo paveldėjo iš savo pirmtako vilko.

 

Galimos šeimininko klaidos

1. Gal suklydote paimdami augintinį iš vados, kai šis dar buvo per mažas. Apie šuniukų vadą daug galima sužinoti iš kalės mamos elgesio. Kaip elgėsi kalė, kai atvykote šuniuko? Reikia stebėti kalės elgesį ir voljere ir laisvai bėgiojančios, ir bendraujančios su savais ir svetimais žmonėmis. Tai pirma svarbi informacija apie būsimą augintinį. Tam tikrais pratimais, priklausomai nuo šunelio amžiaus , kad ir paprastais, „paieškokite“ blogųjų jo savybių, įvertinkite jas teisingai. Jei neturite tokių žinių, pasitelkite į pagalbą specialistą, juk šunį įsigyjate ne vienai dienai.

2. Netinkamas bendravimas gali pražudyti idealiausią šunį. Žiaurumas, ne toks arba pavėluotas auklėjimas žaloja gyvūną – bailumą, nepasitikėjimą žmogumi ir reiškiniais įskiepija pats šeimininkas. Kartą per žiauriai nubaustas augintinis gali patirti psichologinę traumą, kurios neišsilaižys visą gyvenimą. Auklėjimo metodai, kurie remiasi žiaurumu arba prievarta, negalimi (jokiai veislei!).

3. Būtina skirti reiklumą, griežtumą nuo žiaurumo. Netgi ne laiku panaudotas dygusis antkaklis gali išprovokuoti augintinio baikštumą arba agresiją. Šeimininkas turi turėti pakankamai žinių apie „šunišką“ inventorių. Arba kitas pavyzdys: netaisyklingai mėtoma grandinė į augintinį (po kvietimo komandos). Šią dresūros metodiką reikia perprasti, žinoti, kokiais atvejais ir kokioms veislėms, kada taip galima dresuoti.

4. Su baikštumu reikia kovoti iškart, nepriklausomai nuo gyvūno amžiaus. Kuo anksčiau imsitės priemonių, tuo daugiau laimėsite.

 

Kaip įkvėpti pasitikėjimo?

Puiki mokykla – taisyklinga socializacija, prasidedanti iškart, kai tik parsigabenate šunelį. Kartu lankykitės su juo įvairiose vietose, klausykitės garsų, stebėkite reiškinius, leiskite jam viską uostinėti. Kai jūs šalia, augintinis naują pasaulį tyrinėja pasitikėdamas, lengvai ir noriai. Mažieji juk tokie smalsūs! Ko nors šiam nesupratus, būkite jo drąsintoju, savo kalba ir elgesiu nuraminkite, išsklaidykite abejones. Prireiks daug kantrybės, bet jūsų pastangos atsipirks ateityje.

Jaunam gyvūnui svarbu bendrauti su gentainiais. Tarpusavio žaidimai lavina gyvūnėlius fiziškai, suteikia gerų emocijų (pasitikėjimo jėgomis, drąsos). Tačiau ir čia turi padėti žmogus – tinkamai supažindinti augintinį su būsimais draugais, stebint kitų šunų elgesį. Šie neturi pasitikti naujoką agresyviu lojimu. Geriau, kad atvykus naujokui visi augintiniai (jau bendraujantys) būtų prisegti prie pavadėlių. Privedus, po vieną supažindinami su naujoku. Jei kuris suloja ar puola, tuoj nuvedamas į šalį.

Jeigu naujokas baikštus (gūžiasi, gulasi, bando sprukti) šeimininkas turi padrąsinti nuraminti. Šiam nurimus, galima prieiti prie kito šunelio, kuris taip pat pririštas pavadėliu. Geriau, kad abu savininkai pasikalbėtų minėdami augintinių vardus, šunys jausis ramiau.

Galimas ir kitas variantas. Grupė atlieka pratimą – šunys eina greta su šeimininkais ratu. Atėjęs į aikštelę naujokas tam tikru atstumu palengva artinamas prie visos grupės. Jeigu jaučiasi gerai, įeina į ratą prie visų. Jeigu ne, teks šiek tiek palaukti, kol naujokas aprims ir pradės veržtis prie būsimų draugų. Su visa grupe turi supažindinti užsiėmimą vedantis dresuotojas. Neskubėkite. Gali būti, kad pirmąkart jūsų augintiniui teks tiktai stebėti visus iš šalies. Prievarta netempkite prie kitų šunų. Po kurio laiko instinktai nugalės, jūsiškis taps visateisiu nariu. Gaujoje (šunų grupėje) mažylis įgyja pasitikėjimo, mokosi bendrauti, nustumdamas savo baimes į antrą planą.

Baikščius šunis dresuojant gali padėti mėgdžiojimas. Svarbu, kad tarp partnerių – mokyto šuns ir mokinio – vyrautų darna. Stiprėjanti jų draugystė ir dresūros elementų išmokimas daro stebuklus. Mokinys susutiprėja psichologiškai, įgyja pasitikėjimo.

 

Baikštumą įveiksite greičiau, jeigu:

Visi šeimos nariai bus pasirengę ir žinos, kaip elgtis su baikščiu šunimi. Išsigandęs šuo paprastai stengiasi pasprukti. Jeigu pririštas pavadėliu, prilaikykite jį kalbindami, drąsindami, glostydami. Jei nenurimsta, stenkitės nukreipti jo dėmesį. Jūsų ramumas suteiks augintiniui pasitikėjimo. Jeigu tuo metu yra daugiau šeimos narių, visi turi elgtis vienodai – padrąsinti šunį. Augintinis visais turi pasitikėti.

Žmogaus abejingumas gali sustiprinti šuns baikštumą. Netiesa, kad neįmanoma įveikti baikštumo. Neskubėkite nurašyti augintinio. Perdėtas rūpinimasis jo baimėmis taip pat nieko gera. Negalima slopinti augintinio savarankiškumo. Išlepęs ir nesugebantis prisitaikyti prie žmonių ir aplinkos pokyčių augintinis tampa tikra bėda.

Kartais šuo tampa baikštus dėl pačio žmogaus neteisingo elgesio. Pavyzdžiui, panika, apimanti šunį sproginėjant šventinėms petardoms ir fejerverkams. Laiku neatėjus jam į pagalbą, palikus vieną, baimė stiprės. O juk tereikėjo laiku pastebėti, nukreipti jo dėmesį kita linkme ir viskas būtų gerai.

Baikštumą kartais įskiepijame ir patys. Štai dresūros aikštelėje paprašiau, kad šeimininkai paglostytų augintinius. Dauguma siekia paglostyti jų galvą, o juk kai kurių veislių šuniukų, kol auga, iš viso negalima taip glostyti. Taip elgdamiesi skatiname augintinių baikštumą. Augintinis tai vertina kaip dominavimą, bando išvengti šio mūsų judesio. Gyvūnai, prieš demonstruodami vienas kitam viršenybę, šiaušiasi, stojasi ant užpakalinių galūnių. Riečia nugarą, kelia uodegą, šiaušia keterą.

Taisyklingai glostydami turime nuleisti ranką delnu į augintinį. Šis tikisi kąsniuok, juk paprastai duodame jį nuo delno. Mūsų delnas žemiau šuns akių lygio, tiesiamas prie krūtinės iš priekio – tai mėgstamiausia vieta. Šuo patenkintas, kai ją pakasome arba paglostome. Pritūpę arba pasilenkę parodome šuniui palankumą. Jei netikite, pamėginkite netaisyklingai paglostyti svetimą šunį...

Savo šuniukus nuo 2 savaičių, kol jie dar su motina kale, stengiuosi pripratinti prie naujų garsų ir reiškinių, pasinaudodamas išgalvotu, paties pasigamintu inventoriumi. Šį darbą tęsiu, kol šuniuką paima savininkas. Nuolat stebiu jų veiksmus, analizuoju, darau išvadas.

 

Kinologas dresuotojas  Kęstas Petrauskas
DIDYSIS ŠUO IR JO DRAUGAI

 

 

 

 

Visos autorinės teisės priklauso www.aviganiai.lt
Internetinių puslapių kūrimas Virtualios statybos