Lietuviškai
Apie mus
Fotoalbumas
Parodos
Apie veisles
Patarimai
Draugai
Forumas
Kontaktai

Agresija. Kaip jos išvengti ?

Tarptautinių žodžių žodyne rašoma, kad agresija - priešiškas kitam individui ar jų grupei puolamasis elgesys, norint ką nors fiziškai sužaloti arba psichiškai paveikti. Tokia gyvūno emocinė būsena sunkiai kontroliuojama – jis gali netikėtai užpulti ir sužeisti. Visiems aplinkiniams – gyvūnams, žmonėms, jų turtui - ši emocinė būsena pavojinga. Todėl šeimininkas privalo  laiku ją pastebėti, greit reaguoti ir elgtis protingai, atsargiai, kad užgniaužtų šuns pyktį, o dar geriau , jog neleistų jam pasireikšti.

 

 

Pateiksiu keletą patarimų, kaip elgtis šunų agresijos atveju:

 

   1. Pristabdykite ir nuslopinkite agresiją, kai tik šuo bando suurgsti, kelti uodegą, šiaušti keterą , stiebtis, išsitempti ir ruoštis šuoliui. Iškart reaguokite: ,,Negalima”, ,,Fu”, arba ,,Gulk’’. Po šios komandos , nors augintinis vykdytų ją nenoriai, šuo pajunta, kad yra nugalėtas – iš dalies pristabdomas agresijos didėjimas. Sukomanduokite: ,, Greta”. Pasišalinkite iš įtartinos vietos, sudominkite augintinį žaidimu, žaislu. Įtampa atslūgs.

  2. Įsidėmėkite ir analizuokite situacijas, kuomet ir kodėl jūsų augintinis tampa agresyvus.Venkite konfliktinių aplinkybių.

  3. Prieš mechaniškai veikdami (stipriau trukteldami pavadėlį ir pan.), būtinai duokite žodinę komandą, nepamirškite, kad jūsų balso tonas privalo būti griežtas, reiklus.Tik nerėkite. Būkite atsargus, nes dygiojo antkaklio spygliai, jeigu šuo su juo nedresuotas, netikėta fizinė bausmė gali išprovokuoti dar didesnę agresiją.

  4. Pajutę, kad šuo sunerimo, nebepasitiki svetimu žmogumi, nepažįstamais daiktais, aplenkite jį ir pirmas užkalbinkite, pasisveikinkite su nepažįstamuoju. Reikia, kad augintinis į jį reaguotų kaip į jūsų bičiulį. Be abejo, jam įdomu pasitikrinti, ar ,,duomenų bazėje“ yra nepažįstamojo kvapas. Jis stengsis prisiartinti, apuostyti ir, jeigu pašalietis elgsis santūriai, viskas bus gerai. Jeigu šuo paklus pagirkite augintinį, duokite skanėstą.

  5. Jeigu šuo agresyvus šeimininkui, turite pasinaudoti efektyviausiu ,,ginklu”- komanda, įtaigiu žodžiu, žaislu, tuo, kas duotų greičiausių rezultatų.

  6. Jeigu šuo nasruose laiko jūsų duotą daiktą, kad nepyktų ant šeimos narių arba nepažįstamo žmogaus, neatimkite jo. Tegu turi, kol nusibos. Palaukite - šuns dėmesys nukryps į kažką kitą, tuomet atimkite.

  7. Ir sunkiausiose situacijose nepraraskite savitvardos, kalbėkite ramiai (jeigu reikia, griežtai), nepataikaukite, nes šuo - tobula būtybė, greit pajunta menkiausias šeimininko abejones. Neišsigąskite, nes tai skatina šuns agresyvumą, situacija vėl gali komplikuotis.

  8. Agresija gali sustiprėti šuniui senstant, šiuo atveju ypač sunku.

  9. Nesmurtaukite. Sudėtingoje situacijoje panaudoję jėgą, laimėsite mūšį, bet ne karą. Netraumuokite gyvūno psichikos. Neatstumkite jo.

10. Pajutę, kad augintinis pernelyg agresyvus, konsultuokitės su specialistais. Neatidėliokite geresniems laikams, kad nebūtų per vėlu.

11. Dirbtinis agresijos skatinimas žaloja augintinio psichiką. Šunų branda nevienoda - didžiųjų veislių atstovai subręsta 2 - 3 metų. Ugdyti šunį reikia palengva, psichikos grūdinimas galimas tik tam pasirengus (tai nustato specialistas testo pagalba). Be abejo, kai kurių veislių atstovams šito nė neprireikia. Suaugę, kai kurie šunys savaime tampa pikti ir labai sargūs.

12. Džiaukities šuns klusnumu, girkite jį už gerą elgesį.

      Didžiuokities gražiais šuns poelgiais, jo draugiškumu, o ne pykčio priepuoliais arba nuolatiniu dalyvavimu konfliktuose. Ir tikrai neverta girtis, kai šuo neprisileidžia nieko, išskyrus jus.
Toks požiūris - žalingas…….

 

Kinologas Kęstas Petrauskas

Visos autorinės teisės priklauso www.aviganiai.lt
Internetinių puslapių kūrimas Virtualios statybos