Lietuviškai
Apie mus
Fotoalbumas
Parodos
Apie veisles
Patarimai
Draugai
Forumas
Kontaktai

Lyderis - gerai ar blogai ?

Lyderiu laikomas šuo, dominuojantis tarp gentainių ir šeimos narių. Jeigu priseina su augintiniu drauge dalintis nedideliu butu, ir ne tik, pastarojo noras diktuoti savo sąlygas gali tapti bjauria yda. Šuo lyderis darosi netgi pavojingas šeimos nariams, o ypač vaikams, nes šie gyvuną laiko savo žaidimų draugu ir bet kada gali išprovokuoti konfliktą.

Natūralu, kad veislynuose, kur laikoma daug šunų, neapseinama be lyderio – tokie jau gamtos dėsniai. Bet ir čia – išskirtinis valdymo pasiekimas,  kada šunų gaujos vadu tampa žmogus. Nelengva, bet pasiekiama.

Keblu, kai šuns dominavimas pasireiškia šeimoje, kur šuo – vienas, o žmonių – grupė. Tad šykart pakalbėkime, kaip išvengti stipraus lyderio:

* Rinkdamiesi iš lizdo šuniuką , venkite dominuojančio. Be abejo, laikui bėgant, lyderystė vadoje  keičiasi, bet verčiau rinkitės aktyvų, linksmą ne pagrindinį lyderį. Iš anksto susitarkite su šeimininku, kad stebėtų šuniukų elgesį  ir, prieš jums apsisprendžiant,  kiekvieną apibudintų.

* Nuo mažens mokykite naująjį įnamį būtinoms šuns valdymo komandoms, būkite reiklus jam. Girkite tik už tikrai užtarnautą elgesį ar teisingai įvykdytą užduotį. Nepataikaukite.

* Būtų geriau, kad augintinį  šertų tik vienas šeimos narys (stiprėja žmogaus lyderio pozicijos).

* Vadovaukite. Pasivaikščiojimų  ir žaidimų metu neleiskite, kad šuo jus vedžiotų kur panorėjęs.

* Po komandos, “Pas mane“ neikite link šuns, tai jis turi atbėgti. Taisyklės reikalauja, kad šeimininkas stovėtų vietoje.

* Į butą, pro kiemo vartus, įeikite ir išeikite pirma šuns (komanda  ,,Greta “). Eikite priekyje , nes jūs – vedlys.

* Vaikščiodami, žaisdami su šunimi, prikaustykite jo dėmesį (žaislu, maistu, žodžiu), taip ugdysite drausmę ir prieraišumą , įtvirtinsite savo, kaip vedlio poziciją. Taip pat padės duotos išmokytos ilgalaikės vykdymo  komandos, pavyzdžiui ,,Nešk “ (daikto nešimas įsikandus).

* Neleiskite, kad augintinis grupėje tarp šunų šiauštųsi, susierzinęs keltų uodegą, dėtų galvą ant kito gyvūno keteros.  Reaguokite: ,,Negalima”. Jeigu šuo su pavadėliu, veskitės jį šalin. Jeigu augintinis bėgioja palaidas, pasikvieskite: ,,Pas mane“ ir šiam atbėgus, pagirkite, paskatinkite skanėstu. Kol jo emocijos nurims, tegu jis pabūna prie jūsų. Pažaiskite,  pamokykite komandų.

Privalote vadovauti ir nugalėti augintinio norą išsikovoti lyderio pozicijas tarp gentainių. Susipažinti ir draugauti su jais jam geriau pradėti nuo priešingos lyties atstovų.

* Teisingai reaguokite į šuns veiksmus jūsų atžvilgiu.  Jie daromi (atsiremiant priekinėmis galūnėmis, suduodant ketera, strėnomis, uodega, vengiant vykdyti duotą komandą, slepiantis) tikslu patikrinti jūsų reakciją į jo veiksmus, kurie parodo jūsų ryšį ir poziciją, santykių lygį. Tai ne šiaip sau.

Blogiausia,  kai, tapęs šeimos lyderiu, šuo įnirtingai gina savo pozicijas: guli kur nori, klauso ko nori ir kada nori, kaulija, vagiliauja maistą ir panašiai. Jo priešiškumas viskam, kas nepatinka, darosi pavojingas ir skatina agresyvumą  žmonių atžvilgiu.

Laiku išvengęs augintinio diktato, vadovaudamasis protu ir žiniomis, žmogus pajėgus užsiauginti ištikimiausią draugą. Todėl stengtis būtina.  

Kinologas Kęstas Petrauskas 

Visos autorinės teisės priklauso www.aviganiai.lt
Internetinių puslapių kūrimas Virtualios statybos