Lietuviškai
Apie mus
Fotoalbumas
Parodos
Apie veisles
Patarimai
Draugai
Forumas
Kontaktai

Teritorijos apsauga

Nemažai žmonių įsigyja šunį norėdami, kad šis saugotų valdas. valdos arba teritorijos sąvoka šiuo atveju reiškia kiemą, įvairias aikšteles su jose esančiomis materialinėmis vertybėmis, pastatais, želdiniais ir kita.

1. Šuniuko auklėjimas ir rengimasis saugoti teritoriją   

Tai truks, priklausomai nuo šuns veislės. Maždaug 8-10 mėnesių tarnybinis šuo pradeda stipriau reikšti savo sargines sąvybes. Jos dar nėra tvirtos. Jų pobūdį galima nusakyti jį testuojant. Tai daro kinologas . Tačiau, kol augintinis subręs ir psichologiškai pasirengs, iki šio laikotarpio, vadinamos parengiamosios stadijos metu būtina:

 • Išmokyti be priekaištų vykdyti pasikvietimo pas save komandą (,,ČIA”, ,,PAS MANE”, ,,ATEIK”).
 • Tęsti šuns socializaciją.
 • Neskubinti šuns pulti svetimus, neskatinti agresijos ir nežaloti nesusiformavusios psichikos.
 • Stebėti šuns elgesį teritorijoje, jo reakcija į garsus, transporto srautą, ypač, jeigu gyvenate arti gatvės (kelio), kur juda įvairiausios transporto priemonės, žmonės, pasitaiko gyvūnų, paukščių ir panašiai. Su naujovėmis būtina supažindinti laipsniškai, kantriai, atsargiai. Drauskite nepageidaujamą elgesį. Tai sunkus, žinių reikalaujantis darbas, todėl jo neatidėliokite, o nežinodami, kaip elgtis, tarkitės su specialistais.
 • Įsigiję mažylį, iškart pratinkite apeiti kartu su jumis kiemo (teritorijos) ribas. Nesvarbu, ar teritorija aptverta. Taip ,,įtvirtinsite” valdų ribas, juk ir šunų protėviai šlapimu ženklino tam tikras ribas. Be to, šuo išsirinks vietą, kur nuolat tuštinsis, o tai palengvins šuns ir visos teritorijos priežiūrą.
 • Nesvarbu, ar kiemas vienkiemyje, ar mieste - kai šuo pripratintas prie pavadėlio, išvedant iš teritorijos, būtina jį užsegti ir išvesti pro vartelius pririštą. Savarankiškas šuns pasišalinimas iš kiemo draustinas. Teko laikyti vokiečių aviganius neaptvertame sodo sklype, ir nors keliu prabėgdavo kačių, pravažiuodavo dviratininkų ir šunys jais domėdavosi, sklypo ribų neperžengdavo.
 • Nemokykite ir neleiskite šuniui šokti per tvorą.
 • Kai teritorija neaptverta, o šunį mokote atnešti daiktą, nesvieskite (nemeskite) jo už teritorijos ribos.
 • Iki 5-6 mėnesių valdos ribose dėl socializacijos leiskite šuniukui saikingai bendrauti su svetimais, ypač vaikais. Vėliau bendravimas ribojamas, nes šuniukas turi pradėti skirti savus nuo svetimų. Tai labai svarbu apsauginiui šuniui.
 • Šuniui augant, sustiprės sargavimo instiktai, jis ims loti, o ypač naktimis. Vertinkite jo pastangas. Įsitikinę, kad  loja ne šiaip sau (reaguoja į svetimus, įtartiną kažkieno elgesį ir panašiai), pagirkite. Ramiai, tyliai išstarkite komandą ,,SVETIMAS”. Taip pratinsite prie šios tarnybai reikalingos komandos, įtvirtinsite nepasitikėjimą.
 • Kai loja be reikalo (prašosi išleidžiamas iš voljero, skalija atsiliepdamas į gentainių lojimą ir pan.), sudrausminkite: ,,NEGALIMA”, ,,BAIK”, neleiskite per daug ,,įsijausti “ į lojimą.
 • Pratinkite prie įvairių garsų (dūžių, šūvių ir panašiai), šviesos.
 • Atkreipkite dėmesį, kaip būdamas vienas, šuo reaguoja į žaibą, griaustinį dienos ir nakties metu.
 • Žaisdami su augintiniu, būtinai skatinkite grobio, persekiojimo instiktus (apie tai rašėme).
 • Nuo mažens numatykite, kaip augintinis saugos teritoriją: palaidas, pririštas grandine ar prie ilgo lyno. Pripratinkite prie šių sąlygų žaisdami, be prievartos. Suplanuokite jo darbo grafiką, nes šuo negali produktyviai dirbti ištisą parą.
 • Esant neaiškumų, juos išspręskite dar beaugant jūsų pagalbininkui. Tai padaryti padės patyręs dresuotojas.

2.Teritorijos apsaugos pamokos

Kada šuo moka bendrojo paklusnumo komandas (ypač - pasikvietimo ,,Pas mane”, ,,Ateik”, ,,Čia” žodžiu, gestu arba sušvilpus), jis mokomas saugoti teritoriją.

 • Pasikvieskite kinologą (dresuotoją) į namus ir paprašykite, kad įvertintų jūsų ir augintinio elgesį. Sulauksite patarimų, kaip elgtis toliai, į ką atkreipti dėmesį, kokių pasitaikė mokymo trūkumų, sužinosite, ar laikas skatinti agresiją, o gal ją slopinti. Kinologas  patars, ar reikia pasinaudoti dresūros aikštele, ar užteks darbuotis namuose.
 • Įsitikinę, kad šuo nevisiškai pasirengęs, paprašykite, kad dar kartą specialistas apsilankytų pas jus. Be abejo, jeigu pats sugebėsite ištaisyti klaidas, specialisto pagalba nebūtina.Tačiau nevenkite šunų mokymo aikštelių, ten jūsų augintinis taip pat daug ko išmoks.
 • Jei augindami šuni paisėte socializacijos reikalavimų (tai tęsiasi visą šuns gyvenimą), augintinį galima parengti saugoti teritoriją ir vietoje, nesilankant dresūros aikštelėse.
 • Venkite, kad šuo saugomoje teritorijoje bendrautų su svetimais žmonėmis.Tai bus naudinga, kai išvykus, likęs vienas šuo lengvai vykdys savo funkcijas.
 • Skirkite šuns lojimą - vienaip jis aploja svetimą žmogų, kitaip- gyvūnus ir panašiai.
 • Jei įmanoma (tinka gyvenant vienkiemyje), įsidėmėkite atstumą, nuo kurio šuo pradeda loti.
 • Laiku paskatinus savo darbą išmanantį šunį (,,Geras”), jo įgūdžiai sargauti tik sustiprės.
 • Į teritoriją įėjus svetimam žmogui, šuo los. Pasitikę atvykėlį, nuraminkite šunį (,,Negalima”, ,,Baik”).
 • Teritorijos apėjimas šalia ribos (tvoros) būtinas ir suaugusiam keturkojui sargui. Taip priminsite, kad jo pareiga - saugoti ir ginti.

3.Bendrieji patarimai

Daugeliui pakanka, kad gyvūnas lodamas praneša apie atvykėlį, bet nepamirškite: šuns galimybės gerokai didesnės. Pavyzdžiui, galima išmokyti sulaikyti į teritoriją patekusį arba pasislėpusį asmenį. Visais atvejais šuo yra tik pagalbininkas, o pagrindiniu smuiku groja žmogus. Neskatinkite savo augintinio žvėriškų instinktų (įniršęs ant svetimų, drasko tvorą dantimis, bando nutraukti grandinę ir panašiai). Šuo turi pranešti apie pavojų lodamas, urgzdamas pašiaušęs keterą ir panašiai. Būtinai įsigilinkite į savo augintinio veislės požymius, pasvarstykite apie jo tikamumą tarnybai (sargauja ir medžiokliniai, ir dekoratyviniai šuniukai), nes kaip reikiant saugos valdas ir turtą tik tarnybinis šuo. Teritorija, kurią saugo šuo, būtinai turi būti pažymėta specialiu ženklu, užrašu. Šuns voljeras - patogioje augintiniui ir jums vietoje, erdvus, kad sargaujantysis matytų didelį plotą, nestovėtų vėjų pagairėje, dieną galėtų pasišildyti saulės spinduliuose. Prižiūrėtas šuo, segintis tvirtą antkaklį, tvarkingas voljeras – sodybos puošmena. Jei teritorija didelė, tikslinga voljerus išdėstyti taip, kad kiekvienas šuo turetų savo apžvalgos zoną. Jautresnės, labiau reaguojančios į pašalinius yra kalytės. Saugomoje teritorijoje taip pat laikomasi paros režimo. Šuo visąlaik negali būti palaidas, nes įgis žalingų įpročių: puldinės šalia praeinančius žmones, pravažiuojančias mašinas ir panašiai. Patartina laikytis poilsio, maitinimo rėžimo. Šuo visada turi būti draugiškas kitų gyvunų atžvilgiu. Pasvarstykite ir apie kitką: jeigu prireiks greit pasiimti iš voljero keturkojį pagalbininką, ar greit jį pasieksite. Jeigu šuo ką nors sužalotų jūsų valdose, tai nesuteiktų jums garbės, o gal grėstų nemalonumais - taip išdresuokite augintinį, kad panašūs incidentai nebūtų įmanomi. Už šuns veiksmus atsakote tik jūs. Sargauti šunį ruoškite nepriklausomai nuo oro sąlygų, metų laiko, paros meto bei aplinkos poveikio - šuo turi išgyventi kuo įvairesnes situacijas.

Post scriptum: daugelis, dresuodami šunis, naudoja fizinį smurtą, bet galima ir netgi būtina to išvengti. Verčiau įžvelkite šuns gabumus, perpraskite jo ,,kalbą”, būdą. Kartais pakanka tik teisingo mūsų elgesio, mokėjimo laiku paskatinti gerus arba nuslopinti blogus šuns įpročius. Žiaurumas ir prievarta - ne patys geriausi protaujančio žmogaus palydovai.

Kinologas Kęstas Petrauskas

Visos autorinės teisės priklauso www.aviganiai.lt
Internetinių puslapių kūrimas Virtualios statybos