Lietuviškai
Apie mus
Fotoalbumas
Parodos
Apie veisles
Patarimai
Draugai
Forumas
Kontaktai

(Ne) paskui šunį

ŠUO IŠ PRIGIMTIES VERŽLUS GYVŪNAS. JAM VISKAS ĮDOMU:  KVAPAI, GARSAI, ĮVAIRŪS REIŠKINIAI. ŠUO NORI  PATIRTI, SUSIPAŽINTI, PALIESTI SAVO SKONIO RECEPTORIAIS IR KUO DAUGIAU ŠIOS INFORMACIJOS ,, ĮRAŠYTI”  Į ATMINTĮ. TYRINĖDAMAS PASAULĮ  ŠUO MOKOSI. IR ŠIS PROCESAS TĘSIASI VISĄ GYVENIMĄ - NUO MAŽYLIO IKI GARBAUS AMŽIAUS ŠUNS. KOL ŠUO SVEIKAS , DARBINGAS - JAM VISKAS ĮDOMU, BET ŠUNS SMALSUMAS IR VERŽLUMAS IŠ DALIES GALI APSUNKINTI ŠEIMININKO GYVENIMĄ.

NESLOPINKITE VERŽLUMO

Nesunku paruošti vokiečių aviganį parodoms, kuomet ringe jis turi veržtis į priekį, judėti įtempęs pavadėlį, demonstruoti taisyklingus galūnių judesius (jų taisyklingumą vertina ekspertai). Todėl vokiečių aviganių augintojams jau mažą šuniuką patariama išmokyti komandos ,,Pirmyn”. Kad veržliai judėtų šeimininko priekyje. O kai šią komandą supranta, pradedama mokyti komandos ,,Greta “. Tad nenustebkite sutikę vedlį, kuomet vokiečių aviganis prisegtas pavadėliu bėga priekyje - jis elgiasi teisingai.

Negalima slopinti veržlumo ir tų šunų, kurie rengiami sportinėms varžyboms. Taisyklinga dresūra, kliūčių įveikimas tik sustiprina veržlumą, ko ypač prireikia sportinėse varžybose.

Veržlumo negalima slopinti rengiant ir kai kurioms specialioms tarnyboms (paieška, nusikaltėlio sulaikymas, pėdsekystė, ganymas, medžioklė ir panašiai). Taigi šuns veržlumo negatyviu bruožu laikyti tikrai negalima.

KAIP ELGTIS ?

Jeigu savo augintinį taisyklingai ir laiku mokysite eiti greta, didelių sunkumų nebus.

Išeinant pasivaikščioti, augintinis vos paėmus pavadėlį, tampa džiugus. Jau namuose arba paimdami šunį iš voljero privalote nuraminti: ,,Tupėk “. Šiam nurimus, prisekite prie antkaklio pavadėlį. Jei prisegus kartojasi emocijų protrūkiai, pakartokite komandą ir tik nurimusiam šuniui duokite kitą komandą. Komanduojama ,,Greta” – ir šuo turi atsidurti prie jūsų kairės kojos. Ne jūs prie jo prieikite, o šuo turi atsirasti greta (net ir bute).

Pro duris, laiptais jūs turite išeiti bei eiti priekyje, neleisti jam veržtis prieš jus (,,Greta”). Taip augintinis  drausminamas nuo pirmų minučių, neleidžiama veržtis į priekį. Nepamirškite, kad į priekį išsiveržęs augintinis laiko save dominuojančiu - stipriai reiškia emocijas, tampa sunkiai valdomas. Venkite panašių dalykų.

Augintinis pajunta viršenybę kai, vedamas pavadėliu, nutempia jus norima jam kryptimi. Taip jis pradeda valdyti. Būtina išvengti tokių situacijų! Tai pagrindinė klaida, dėl ko palydovas mus tampo į visas puses, dominuodamas ir sukeldamas nepageidaujamą veiksmą – tempia pavadėlį.

TAM KAD JĮ VALDYTUME:

  • Vos augintinis timteli pavadėlį ir nori pakeisti kryptį, sukomanduokite ,, GRETA”. Timptelkite pavadėlį 15-20 procentų stipriau, nei traukia šuo - jo kūnas turi grįžti į pradinę padėtį. Įtempę pavadėlį paėjėkite keletą žingsnių nuo tos vietos, po to pavadį atleiskite (mechaninis dresūros metodas). Jeigu šuns veiksmai pasikartos, tuo pačiu atsakykite  ir jūs. Ir taip, kol augintinis eis drausmingai. Vedant pavadėlis negali būti nuolat įtemtas. Jeigu kokius 10-15 metrų augintinis praėjo drausmingai (pavadėlis laisvas, neįtemptas), paskatinkite: “GERAS”.
  • Jeigu aprašytuoju būdu neįveikėte augintinio, galima, vos tik pabando jus nutemti į šoną ar priekį, reikia duoti komandą ,,GRETA” ir patupdyti ,,TUPK“. Reikia išlaukti, kol augintinis nurims ir nesistengs net suktelt galvos, žiūrės tik į jus. Tuomet komanduojama: ,,GRETA” ir vėl galima eiti toliau, pavadėlis laisvas, neįtemptas.
  • Augintinis stabtelėjo, išsitempė - tuoj veršis į priekį. Ištarkite: ,,GRETA”. Truktelkite pavadėlį, atleidę jį ir vėl eikite toliau.
  • Jeigu minėti būdai nepadeda, galima, šiek tiek paėjus, komandą ,,GRETA” duoti sustojus. Jeigu šuo ją moka, turi atsitūpti savarankiškai ir taip, kad nurimtų, o pradėjus eiti, netemptų pavadėlio. Vos tik tampa veržlus, kartokite pratimą.
  • Geras būdas - krypties keitimas. Vos augintinis įtempia pavadėlį, sukomanduokite: ,,GRETA”. Apsisukama priešinga kryptimi ir einama reikiamu tempu keletą žingsnių, po to vėl daromas posūkis (ir taip keletą kartų, kol augintinis nurims).
  • Augintinis išmokytas dantimis nešti daiktą - tai puiki drausminimo priemonė.
  • Puikiai drausmina ir situacija, kada vedi 2-3 šunis greta, jeigu kuris iš jų yra nedrausmingas. Nedrausmingasis prisitaiko prie greta einančiųjų ir susitvardo (dresavimo megdžiojimo metodas).
  • Pajutę, kad augintinis įtempė pavadėlį, galite atkreipti jo dėmesį skanėstu arba žaislu, bet tai tik momentinis sustabdymas, po kurio augintinis toliau veršis pirmyn.
  • Padeda judėjimo tempo kaitaliojimas (vadovaujant jums, o ne augintiniui!). Nesitaikstoma su šuns judėjimo tempu. Efektas didesnis, kai jis pamokytas komandų: ,,PIRMYN”, ,,LĖTAI”, ,,STOK” – moka keisti tempą, sustoti. Šiomis komandomis galima jį nuraminti, sutelkti dėmesį.
  • Yra ir kitų šuns valdymo būdų, kur galima pasiekti, kad augintinis eitų greta net pasukęs galvą į jus. Bet to labiau reikia sportinėse varžybose. Gyvenime tai nebūtina, nes vidinė šuns įtampa bus mažesnė, jis jausis laisviau.

BENDRIEJI NURODYMAI
Nedovanotina, kai savininkas, šuniui tempiant pavadėlį eina iš paskos. Tai prieštarauja dresūros principams, o iš šalies žiūrint, atrodo apgailėtinai. Iškart aišku: vedlys silpnai išmano apie dresūrą, nežino, kad  toks elgesys nedrausmina augintinio, skatina šio dominavimą. Vėliau tai tampa yda ne tik pasivaikšciojimo metu, bet kasdien bendraujant.


Nenaudokite dygiojo antkaklio - tai gali išprovokuoti šuns baikštumą arba agresiją. Geriau naudotis grandinėle.
Numatykite dirgiklius, dėl kurių augintinis stengiasi įtemti pavadį. Komandomis ,,GRETA”, skatinimu (skanėstu bei žodžiu), pagreitinę tempą, aplenkite pavojingas vietas. Palengvina šuns valdymą ne tik antkaklis - grandinėlė, bet ir trumpas 50 cm ilgio pavadėlis. Augintinis arčiau jūsų, todėl greičiau reaguoja į pavadėlio timptelėjimą.

Jeigu šuo sunkiai tramdomas, pasinaudokite atskira desūra. Nuošalioje vietoje, kur mažiau dirgiklių, eikite nedideliu ratu, veiksmus atlikite kaip aprašyta. Kai gerai eina ratu, bandykite eiti tiesiai, keisdami judėjimo kryptį ir tempą. Išnaudokite šalia esančią tvorą, ilgesnio pastato sieną, kur augintinis vedamas šalia jų. Apribojimas sudrausmina, palengvina mokymą.

Neveskite augintinio įtempę pavadėlį - įpratinsite nuolat tempti. Jis turi suvokti, kad reikia eiti greta neįtempus pavadėlio. Eiti ramiai greta mokykite kuo jaunesnį šunį.
Jei nepavyksta suvaldyti ėjimo metu (gal šuo neišsilakstęs), sustokite, pririškite prie nejudamo daikto - pailsėsite, o šuo nurims.
Dauguma šunų augintojų daro tokią klaidą - veda augintinį vis tuo pačiu maršrutu. Todėl šuo skuba į tą pačią vietą, tempia iš paskutiniųjų. Jis žino, kad ten laisvai pasilakstys. Taip pat būna  ir grižtant namo - tempia, nes žino, kad namie gaus ėsti ir panašiai. ,,Klaidinkite” šunį, keisdami maršrutą ir bėgiojimo vietą. Bus klaida, jei iš karto uždėję grandinėlę ir nesupažindinę, kas tai per daiktas, pradėsite tramdyti augintinį. Kai kuriems šunims tai didžiulis stresas, o kai kurie beveik nereaguoja.

Turėkite kantrybės. Juk kaip gražu matyti: eina žmogus, o greta- išauklėtas ir patikimas jo keturkojis bičiulis. Dar nuostabiau, kai šuo ramiai juda be pavadėlio, įsmeigęs akis į savo brangiausią draugą - žmogų.

Todėl ir mokymo tikslas turi būti, kaip REIKIA daryti, bet ne, kaip negalima daryti.

Didysis Šuo ir jo draugai -2007 Nr. 5 (82)

Kinologas Kęstas Petrauskas

Visos autorinės teisės priklauso www.aviganiai.lt
Internetinių puslapių kūrimas Virtualios statybos