Lietuviškai
Apie mus
Fotoalbumas
Parodos
Apie veisles
Patarimai
Draugai
Forumas
Kontaktai

Šuns ruošimas buto apsaugai

Rytų Europos aviganis

Šuns prigimtis ginti savo šeimininką, šeimos narį ir valdas. Tai daro daugelio veislių šunys. Tačiau, kad šį darbą atliktų teisingai, tam jį reikia mokyti. Tai daroma nuo pirmos dienos, kada jis atvyksta į naujus namus.

1. PIRMIEJI MĖNESIAI JŪSŲ NAMUOSE

Pirmiausia būtina išmokyti šunį  atbėgti pakvietus. Komandos ,,Pas mane“ (,,Čia“, ,,Ateik“). Tai daroma skatinant kąsniukais, giriant, viliojant žaidimui ir kt. Kai augintinis šiaip pribėga, taip pat ištarkite kvietimo komandą ir paskatinkite pagirdami jį.

Būtina pripratinti pasilikti vietoje, skirtoje šuns poilsiui. Komanda ,,Vieta“. Tai darykite nuolat, iš pradžių švelniai nuneškite, ištarę ,,Vieta“, paskatinkite skanėstu, paglostykite. Nuraminkite, jei stengsis palikti guolį.  Siekite, kad nepaliktų vietos, kol nepasikviesite. Iš pradžių tai daryti geriau, kada šuniukas yra išvargęs ir ,,nori miego“. Prievarta - blogas pagalbininkas.

Šiam pratinimui tinka ir specialūs narvai ar aptvarėliai, kurie statomi numatant, kad šuo užaugs, todėl naudosis juo ir suaugęs. Reiktų juose ir šerti, nes augintinis tuomet lengviau pripras prie rėžimo bei tvarkos. Jis negali nuolat būti uždarytas, nes teks pratinti šuniuką atlikti ,,gamtos reikalus“ (priešingu atveju priterš savo guolį). Narvo ar aptvarėlio vieta turi būti gerai parinkta, atitikti šuns ir šeimininko poreikius.

Nemigdykite mažo šuniuko ant rankų. Iškentėkite jo inkštimą, kuris ypač stiprus pirmosiomis dienomis. Šis laikinas jūsų ir šuniuko kantrybes išbandymas suformuoja rimtus būsimosios partnerystės pagrindus.

Išmokykite šuniuką paliepus tupėti. Komanda ,,Tūpk“(,,Sėsk“). Tupėjimo vietą parinkite taip, kad būtų patogu atidaryti duris, ir šunelis galėtų laisvai jus užstoti, o prireikus, atakuoti įsibrovėlį. Pasiekite, kad jis be komandos nepaliktų šios vietos.

Išmokykite jį nuo durų po komandos ,,Į vietą“ eiti į savo vietą ir be komandos jos nepalikti.

Tik įsigiję augintinį, apribokite jo valdas bute (name). Tuo sau palengvinsite auklėjimą ateičiai, nes nuo mažumės daug lengviau formuoti šuniuko elgesį, nei  pakeisti jau turimus. Todėl dėmesys jam turi būti labai gerai apgalvotas.

Tai pirmieji mūsų būsimo sargo žingsniai auklėjant ir mokant vykdyti savo funkcijas šioje tarnyboje.

2.ŪGTELĖJĘS  SARGAS

Kad ir labai mylite šunį, neleiskite jam ilsėtis ant lovų, minkštasuolių ir pan. Tegul susirango šalia jūsų, bet ant grindų. Jei netrukdo, leiskite būti šalia.

Būtina jį pripratinti prie įvairiausių garsų ir stebėti reakciją į juos. Jei manote, kad ateityje reakcija į tam tikrus garsus bus žalinga, iškart stenkitės ,,nukrauti“ nukreipdami dėmesį į žaidimus, sustiprinsite jį savo bendravimu, suteiksite pasitikėjimą savimi. Reakcijos patikrinimas - duota žinoma komanda ir jos nepriekaištingas įvykdymas, būtinai lydimas paskatinimu.

Dėl geresnės socializacijos bute (name) leiskite bendrauti su pažįstamais žmonėmis, ypač vaikais, kol sukaks 5-6 mėnesiai. Augant šuniui, reiktų nepamiršti, kad užėjus svetimam žmogui šuo turi būti ne bet kur, o savo vietoje.

Atidžiai stebėkite augintinį ir, šiam atkreipus dėmesį į duris ar langus, jeigu už jų kas nors įtartina, o šuo veržiasi, tampa budrus, žiūri į jus, būtina jį pagirti, atkreipkite dėmesį ir supažindinkite augintinį su tuo, kas jam kelia nerimą. Jeigu jis nerimavo ir pagrįstai rodė dėmesį, pagirkite ir paskatinkite skanėstu. Taip įtvirtinsite jo dėmesingumą būsimam darbui, sustiprinsite tarpusavio ryšį.

Lojimas turi turėti priežastį ir tik tuomet skatinamas, o priešingu atveju - slopinamas. Kad lotų laiku ir tikslingai, pasiekite, kad lotų ne šiaip sau, o būtent jums. Jūsų teisingą reakciją šuo įvertins ir be reikalo netriukšmaus. Tai jis puikiai supras iš jūsų elgesio.

Daug žaidžiant su šuniuku bute arba name, skatinami jo instinktai, ugdomas pasitikėjimas. Tačiau didžiausias dėmesys skiriamas paklusnumui ir taisyklingam elgesiui. Be šito neišvengsite teisingo bendravimo namų sąlygomis.

3. BENDRIEJI PATARIMAI

Nepamirškite supažindinti augintinį su namo įėjimo, laiptų aikštelės, kiemo gyventojais, ypač su vaikais. Būkite pasirengę įvairioms situacijoms. Atsakas į kaimynų reakciją turi būti santūrus, kantrus, be įtampos (taip daugiau laimėsite). Šuo turi būti pripratintas prie antsnukio ir vedamas iš busto su juo bei pririštas pavadėliu. Gražu, sutikus laiptinėje žmogų,  sudaryti šiam sąlygas netrukdomam praeiti, kad jis labiau pasitikėtų jumis ir jūsų augintiniu.

Kai šuo jau parengtas apsaugai, apie jo elgesį informuokite savo draugus ir kitus žmones, kurie pas jus lankosi,  išvengsite nemalonių incidentų.

Dresuotoją kvieskite į pagalbą , kai išryškės sarginės augintinio savybės, tai paprastai  atsitinka 8-10 mėnesį arba vėliau. Atlikę testus dresūros aikštelėje ir kitoje aplinkoje, pradėkite atsargiai, neperlenkdami lazdos, rengti augintinį darbui. Augant šuniui agresyvumas ir budrumas didės, specialiai to neskatinkite. Analizuokite, ką ir kaip greitai išmoko jūsų augintinis, darykite pertraukas. Butui saugoti  tinka net dekoratyviniai  šuniukai (vadinamieji ,,skambučiai“), kurie visa savo esybe gina teritoriją ir saugo šeimininką.

Pripratinkite augintinį prie laiptų, įvairių išėjimų, kuriuos jis turi įveikti po komandos ,,Pirmyn“. Gali būti, kad teks apžiūrėti šias patalpas, todėl išmokykite šunį įeiti pirma jūsų.

4. PABAIGAI

Kai šuo parengtas buto apsaugai, į jūsų namus užėjus bet kokiam žmogui, situacija turėtų klostytis taip: suskambus skambučiui, šeimininkas su augintiniu prieina prie durų, šuo tupiasi šalia šeimininko. Atidaromos durys ir svečias įleidžiamas į vidų. Jei atėjo pažįstamas, šuo pasiunčiamas į vietą, jei svetimas - keturkojis pagalbininkas lieka greta tol, kol bendrausite, nes prireikus visada turėsite jį po ranka. Visada pasitikėkite savo palydovu.

Kinologas  Kęstas Petrauskas 

Visos autorinės teisės priklauso www.aviganiai.lt
Internetinių puslapių kūrimas Virtualios statybos