Lietuviškai
Apie mus
Fotoalbumas
Parodos
Apie veisles
Patarimai
Draugai
Forumas
Kontaktai

Su augintiniu bute, kieme, mokymo aikštelėje

Tankiai manęs klausia, ar galima mokyti savo palydovą šunį bute? Atsakau, kad taip. Tam yra puikios sąlygos, noriai jose dalyvauja šuo ir kiti šeimos nariai.
Pasidalinsiu patirtimi, kokių komandų mokyti bute laikomą šunį. Tik nesusidarykite nuomonės, kad butas – dresūros aikštelė. Tą darau su savo šunimis, kurie gyvena bute ar užeina į svečius, kad įtvirtinčiau mokytas žinias šiose sąlygose.

Bute
Paklusnumo komandų mokymas, siekiant, kad ateityje šuo saugotų butą ir šeimos narius, įgautų kai kurių specialios dresūros elementų pradmenų:
*Mokoma reaguoti į vardą.
*Atbėgti, pasikvietus pas save ,,Pas mane “,(,,Ateik”, ..Čia “ ).
*Leisti užimti laisvą padėtį ,, Laisvai “, (,,Žaisk “, ,,Bėk “ ).
*Išeiti į priekį ,,Pirmyn”.
*Pripratinti prie antkaklio, iš dalies prie pavadėlio, Paaugus – antsnukio.
*Užimti padėti tupint, stovint, gulint ,, Tūpk “, ,, Stok “, ,, Gulk “ .
*Žiemą arba rudenį namie įdealios sąlygos pamokyti šliaužti ( ,,Šliaužk “ ).
*Įpratinti atnešti numestą daiktą ( ,,Aport “). Kai šuo pribėga , patupdyti ir paimti atneštą daiktą (,,Duok “ ). Pradedama žaidimą su šuns mėgstamu žaislu, būtinai jį leidžiant apuostyti, kad susipažintų su juo, truputėlį jį įaudrinant, o po to numetant tikslu, kad jis atneštų viliojant pas save. Atidavimo ,,fazė” įtvirtinama daug kartų atiduodant daiktą, kad pažaistų savarankiškai. Taip sustiprinsite šuns pasitykėjimą daikto atidavimą jums, stiprinsite abipusį ryšį.
*Jeigu augintinį naudosite paieškos tarnyboje, galima pradėti mokyti komandos ,,Ieškok “. Paslėpus žaislą, ar kokį kitą daiktą su jūsų kvapu kambaryje, po komandos ,,Ieškok “, o daiktą suradus ,,Aport “. Vėliau komandos ,,Aport “ nebereikia, šuo greit supranta, kad reikia atnešti. Galite mokinti, kad radęs daiktą atsitūptų ,,Tūpk”, arba atsigultų ,,Gulk”. Dar prieš tai galite paruošti komandos ,,Ieškok “ pirminių įgūdžių suvokimui. Tam ant žemės ( grindų ) paberkite 5-7 gabalėlius sauso maisto ištardamas ,,Ieškok “.Jis greitai supras šio žodžio esmę. Pravartu pamokyti ieškoti, nes, pavyzdžiui, būnant gamtoje ir ką nors pametus ,, seklio “ pagalba praverčia.
*Puikios sąlygos drausminti komandos (,,Ne “, ,,Negalima “, ,,Fu “ ).
*Pratinimas būti jam skirtoje vietoje ,,Vieta “ ir gražinti į ją po komandos ,, Į vietą “
*Mokymas parodyti balsą- suloti ,,Balsas “,( ,,Lok “ ).
*Pratinimas prie buto įvairių aplinkos garsų.
*Reakcija i pašalinius garsus ,,Svetimas “,( ,,Klausyk “ ).
*Pasirengimas sutikti svečius. Suskambus skambučiui ir priėjus prie durų, šuo tupdomas greta ,,Tūpk “, pasitikus svečius, šuo siunčiamas į jam skirtą vietą ,,Į vietą “. Jeigu žmogus nepažįstamas, augintinis lieka greta, kol šeimininkas duoda atitinkamą komandą.
*Linksmų triukų ir žaidimų mokymas ( paduoti leteną, tarnauti, suktis, eiti ant dviejų kojų ir pan. ).

Kieme
Komandų įtvirtinimas pasivaikščiojimo metu įvairiausiose vietose, būnant dviese su augintiniu.
Išnaudokite vietų ir situacijų įvairovę. Jeigu šuo jau perėmė dresūros pradmenis, beliks įtvirtinti komandas. Nuosavo namo kieme – tinkama vieta mokyti komandų. Nesusidarykite nuomonės, jog šuo mokosi tik dresūros aikštėleje – mokykite visur. Tam tinka įvairios miesto vietos, pasivaikščiojimai laukuose, miške, kelionėse.

Dresūros aikštelėje
Joje galutinai įtvirtinamos žinios, įskiepijamas draugiškumas gentainiams, rengiama tarnybai.
Mokymo aikštelėje augintiniai bendrauja su gentainiais , dirba su šunų grupe. Jis daug pranašesnis už kitus, jeigu namie ,, ragavo “ bendrosios dresūros mokymo elementų , nes sukaupta patirtis padeda jam ir šeimininkui išspręsti kebliausias situacijas sudėtingesnėse sąlygose.Jis turi stipresnį psichologinį ryšį su vedliu, didesnį pasitykėjimą savimi.

Kinologas Kęstutis Petrauskas

Visos autorinės teisės priklauso www.aviganiai.lt
Internetinių puslapių kūrimas Virtualios statybos