Lietuviškai
Apie mus
Fotoalbumas
Parodos
Apie veisles
Patarimai
Draugai
Forumas
Kontaktai

Apie šunų socializaciją

 

APIE ŠUNŲ SOCIALIZACIJĄ

Atsižymėjau klausimus, kuriuos užduoda šunų augintiniai apie socializaciją. Truputėlis apie ją. Socializacija- socialinės patirties perėmimas ir aktyvus atgaminimas šuns veiklos ir bendravimo procese. Kalbant paprastai- šuns mokymas gyventi visuomenėje. Šis procesas nėra paprastas, kad paruošti savo mažąjį draugą , iš jo vedlio reikalauja nemažai žinių ir triūso, nes šioje veikloje būtinas žmogus. O dabar atsakymai į klausimus.

NUO KADA PRADĖTI ŠUNIUKO SOCIALIZACIJĄ?
Nuo momento, kada jūsų augintinis atsirado pas jus. Jis turi būti auklėjamas, mokomas ir socializuojamas. Tai trys sudedamosios dalys surištos tarpusavyje.

KIEK TAI TRUKS ?
Šis procesas prasideda nuo gimimo ir tęsiasi visą šuns gyvenimą.

KUO JI REMIASI?
Šuns instinktais ir refleksais, teisingu jo mokymu ir auklėjimu ,vadovaujant žmogui.

KAS ATSITIKTŲ, JEI ŠUO NEBŪTŲ AUKLĖJAMAS PAGAL MŪSŲ GYVENIMO PRINCIPUS?
Jis sulaukėja ir naudojasi laukinių gyvūnų gyvenimo dėsniais. Šuniui artimas vilkų gyvenimo būdas. Jis tampa asocialus ir pavojingas visuomenei.

KAS APSUNKINA SOCIALIZACIJOS VYKDYMĄ?
Kadangi žmogus šiame darbe groja pirmu smuiku, tai viskas yra jo rankose. Tai jo žinios, patirtis, sugebėjimas rasti reikiamas tam priemones, savalaikiai jas pritaikyti, sugebėti puikiai orientuotis savo mokinio elgesyje, vertinti, kaip jis supranta ir įsisavino reiškinį situacijoje, nukreipti teisinga linkme savo mokinį ir kita.

KAIP PRADĖTI SUPAŽINDINTI SAVO PALYDOVĄ?
Visų pirma, reikia žinoti, kad šuniukui visi gamtos reiškiniai, judesiai, garsai, kvapai, plokštuminiai ir sferiniai daiktai ir kita jam yra nežinomi. Kad jis juos suprastų ir vertintų teisingai, tai ir supažindinti turime teisingai.
Antra, tai daroma palaipsniui nuo paprastesnio reiškinio, judesio, garso vis apsunkindami.
Trečia, žmogus privalo sudaryti (išnaudoti) tam sąlygas, o šuniukas rodyti iniciatyvą.
Ketvirta, visais atvejais vertinamas šuns amžius, jo patirtis, elgesys turimoje situacijoje.
Penkta, mums gali atrodyti, kad situacija paprasta, bet šuniukui, visai nesuprantamas dalykas. Būkime dėmesingi. Išmokime skaityti jo elgesį.

AR GALIMA NAUDOTI PRIEVARTĄ?
Šuo yra smalsus , iniciatyvus gyvūnas. Tuo ir pasinaudokime: kantriai palaukdami, kol jis įvertins situacija, įsitikins, kad pavojaus nėra, padrąsinkime .Visose situacijose jis remiasi šalia esančiu vedliu. Tačiau bendravimui su gentainiais, gyvūnais, paukščiais neteisingas elgesys gali būti drausminamas.

KAIP ELGTIS, JEI ŠUNIUKAS SUPANIKUOJA?
Visų pirma, tam yra priežastis: netikėtas ir nežinomas garsas, staigus ir netikėtas nežinomo objekto pasirodymas, neteisingi žmogaus judesiai , priešiški judesiai į šuniuką ir kita.
Antra, nežinomoje vietovėje šuniukas turi būti prisegtas prie pavadėlio.
Trečia, jam neleidžiama pabėgti, jis nuraminamas. Jei yra galimybė parodote jam , kad čia nėra nieko baisaus, pats jaučiatės ramiai.
Ketvirta, neskubėkite sunkinti situacijos. Žinokime, kad šuo nesuprantamus reiškinius vertina kaip pavojų jam.

KAS PALENGVINA SOCIALIZACIJĄ?
Kaip minėjau laipsniškumas, vertinant šuniuko amžių, glaudus ryšys su vedliu, pasitikėjimas vienas kitu, situacijoje sugebėjimas bendrauti su savo mažuoju draugu, panaudojant visus skatinimo būdus ir priemones, suteikiančias jam pasitikėjimą, žmogaus iniciatyva. Kartais šalia esančio vyresnio , patirtį turinčio šuns elgesys, kurio teisingą elgesį įvertina mažasis palydovas.

KAIP SOCIALIZUOJAMAS MIESTO SĄLYGOMIS GYVENANTIS ŠUO?
,,Miestiečiui“ šuniui yra puikesnės sąlygos tapti geru ,,piliečiu“. Tam diktuoja gyvenimo sąlygos ir aplinka. Čia pilnai jis gauna visą jam reikalingą gyvenimui informaciją. Svarbu tik laiku įsigyti šuniuką ir laiku pradėti jį pratinti tolimesniam gyvenimui. Pradėti reikia jį vedžioti nuo mažiau judrių gatvių, leidžiant jam pasidomėti kvapais, garsais, judančiais žmonėmis ir transportu , bei dviratininkais. Ir pamačius, kad jis ramiai jaučiasi, pereinama į judresnes gatves, kur intensyvesnis transportas ir žmonių srautas. Pasiekti, kad mūsų mažasis draugas masinio žmonių susibūrimo vietose (pavyzdžiui turguje ar panašioje vietoje, šunų parodų vietoje, kad ir uždaroje aplinkoje) teisingai elgiasi su ten esančiais žmonėmis bei gentainiais, skaitoma kad jis pripratintas šiai aplinkai. Reikia suprasti, kad nestandartinėje aplinkoje mūsų palydovas išvargsta greitai, todėl nekankinkime jo. Geriau apsilankyti dažniau, bet būti trumpiau. Na, o į gamtą vis tiek teks išsivežti jį. Čia parodysime jam visai kitas sąlygas. Jei mieste šuns elgesys varžomas, tai gamtoje jis pajunta visą laisvę. Bet ir čia turi teisingai būti organizuota pamoka. Leidžiama jam šėlti, susipažinti su kvapų įvairove, bet elgesys turi būti kontroliuojamas. Negalima leisti per toli nubėgti, nesivaikyti paukščių, žvėrelių, drugelių, teisingai reaguoti į besiganančius naminius gyvūnus, važiuojančius dviratininkus ar transporto priemones ir kita. Čia puiki vieta pasitikrinti išmoktas žinias, kas būtina tai padaryti. Neleisti jam suprasti, kad čia pilna laisvė ir viskas galima.

KAIP SOCIALIZUOJAMAS KAIMO VIETOVĖJE GYVENANTIS ŠUO?
Čia gaunasi priešingai. ,,Kaimiečiui“ turime sudaryti ,,miestiečio“ sąlygas ir jose auklėti savo bendražygį. Tai , aišku sunkiau, bet būtina, kitaip nesuformuosime teisingo jo elgesio. Bet ir jam reikia gamtos ir joje teisingo reiškinių vertinimo, bei elgesio.
AR VIEN DĖL SOCIALIZACIJOS VERTA SAVO AUGINTINĮ VESTI Į ŠUNŲ MOKYMO GRUPĘ?
Manau, kad taip. Čia jis išmoksta bendravimo tarp gentainių, įvertinti savo jėgas, pramoksta mokymo elementų, sustiprėja fiziškai, suformuoja savo elgesį panašioms situacijoms. Tai reikalinga ir šuns prigimčiai, nes jis gaujos gyvūnas. Nauda yra ir mums: galime pabendrauti su bendraminčiais, daug ko sužinoti, pasidalinti sava patirtimi, galų gale naudingai praleisti laiką, kurį skiriame savo kompanionui.

GYVENU BUTE, PLANUOJU ĮSIGYTI AUGINTINĮ, KAIP MAN TEKS ELGTIS, KAD NESUGADINČIAU JO IR PRIPRATINČIAU TEISINGAM TOLIMESNIAM GYVENIMUI?
Atvykus naujam gyventojui į jūsų namus ,pirmoje eilėje jis turi su jais susipažinti: ,,apsiuostyti“, priprasti prie jūsų ir šeimos narių kalbos, judesių išraiškos, televizoriaus garsų, aišku iš pradžių tylesnės muzikos ir kalbos, leisti jam prieiti prie garsų šaltinių, kad pamatytų iš kur sklinda garsas. Jei naudositės buitine technika, tai prieš įjungiant ją, jis turi pamatyti, o įjungti- jam susipažinus ir nuėjus toliau, kad garsas neišgąsdintų . Jei norės susipažinti, leisti prieiti arčiau. Nors butas palyginti maža aplinka, bet šuns psichinių savybių formavimui turi didelę įtaką. Nesvarbu, kad augintinis gyvens kieme, vis tiek jis turi būti supažindintas, kokiomis sąlygomis jūs gyvenate. Jam reikalingi jūsų namų kvapų ir garsų spektras. Tai jam bus didelė nauda.

KAS DAR TURI ĮTAKOS TEISINGAM ŠUNS PSICHIKOS FORMAVIMUI?
Ne vien aplinka suformuoja teisingą mūsų palydovo elgesį. Didelę įtaką turi teisingai organizuotas ir vykdomas šuns dienos režimas, jo grūdinimas nuo mažų dienų, pastovus darbas (tarnybiniams ir medžiokliniams) be kurio jie negali gyventi, fizinis krūvis, įvairus bendravimas, kuriame dalyvaujame mes lydimi savo pagalbininko ir , aišku, reiškinių ir situacijų įvairove, kurią jis patiria savo gyvenime.

AR VISI ŠUNYS TURI BŪTI SOCIALIZUOJAMI VIENODAI?
Šuns elgesio kultūra, nepriklausomai nuo veislės, turi būti teisinga pagal susidariusias aplinkybes. Tam turi įtakos veislė, gyvenimo sąlygos , bendravimas . Tačiau teisingas jo elgesys – privalomas. Tam ir reikalinga socializacija. Medžioklinis šuo nuo mažų dienų turi būti pratinimas prie tų sąlygų, kur jam teks būti pagalbininku medžioklėje, tarnybinis- supažindinamas ir ruošiamas toms sąlygoms, kokiomis teks kartu su vedliu vykdyti tarnybines funkcijas ir čia atidėlioti negalima . Be to ,socializacijos metu ,patikrinamas ir mūsų bendražygis ar galės savo psichinėmis savybėmis teisingai vertinti tam tikras situacijas ir atlikti tarnybines užduotis. Pasitaiko, kad gali būti ,,perkeliamas” į kitą darbą.Gyvenime gali būti tokių situacijų, kurių nenumatysime, tačiau gerai paruoštas mūsų augintinis, kad ir sudėtingomis aplinkybėmis ,visada pasielgs teisingai.

KOKIĄ ĮTAKĄ TURI SOCIALIZACIJA PAGAL ŠUNS AMŽIAUS TARPSNIUS?
Šuns amžius turi didelę įtaką socializacijai. Ji pradedama dar šuniukui esant su mama kale. Ta atsakomybė tenka veisėjui. Nuo jo atlikto darbo ir prasideda būsimo šuns psichinių savybių formavimas, nes su tokiu reikalingu žinių bagažu jis atkeliauja į naujus namus. Tai, skaitykime, būna nuo gimimo iki maždaug 2-3 mėnesių. Geriausias šuniuko įsigijimo laikas iki 2 mėnesių. Tai būtų pirmoji socializacijos, pavadinkime, fazė.Antroji- nuo 2-jų mėnesių. Ir, jei augintinis tebegyvena veislyne, ją tęsia veisėjas, jei šuniukas pradeda gyvenimą naujuose namuose, juo teisingai rūpinasi šeimininkas.Trečia fazė būtų nuo 3 iki 6 mėnesių.Tai vienas iš atsakingiausių šuniuko gyvenimo laikotarpių. Jis būna ypatingai jautrus, imlus, su besikeičiančia psichika. Todėl šis laikotarpis yra labai atsakingas ir reikalaujantis daug žmogaus dėmesio jam. Nuo 7 mėnesių iki vienų metų vadinamas šuns brendimo laikotarpiu, kuris ,,aiškina” santykius tarp vedlio ir jo . Jis taip pat labai svarbus tolimesniam šuns gyvenimui. Todėl žmogus bendraudamas turi vengti šabloniškumo, išnaudojant aplinką ieškoti teisingo kelio į mažojo draugo širdį per pažinimą. Tolimesnis laikotarpis- sustiprintas ruošimas reikalingam darbui,maždaug iki 2-2,5 metų, po paruošimo – darbas ir reikalingas jam gyvenimo režimas vykdant darbines funkcijas. Tačiau nereikia pamiršti, kad šuo visą gyvenimą yra imlus pasikeitimams, įvairiems reiškiniams, viskuo domisi, atitinkama bus ir jo reacija.

SVARBIAUSIAS PATARIMAS BŪTŲ:
REIKIA SU ŠUNIMI DIRBTI NE TADA, KAI TURI LAIKO, BET JAM REIKALINGIAUSIU LAIKO TARPIU.

Kinologas Kęstutis Petrauskas

 

Visos autorinės teisės priklauso www.aviganiai.lt
Internetinių puslapių kūrimas Virtualios statybos