Lietuviškai
Apie mus
Fotoalbumas
Parodos
Apie veisles
Patarimai
Draugai
Forumas
Kontaktai

KODĖL AŠ DARAU DIRBTINAS KLIŪTIS ŠUNIUKAMS

Tokį klausimą gavau iš šuns augintojo. Kad geriau suprasti, reikia žinoti šuniuko vysymosi ir augimo amžiaus tarpsnių psichologiją. Mano darbas su gimusia vada prasideda nuo dviejų savaičių jiems atėjus į pasaulį. Turiu savo darbo sistemą, kurią  naudoju jau daugel metų, ji tikrai pasiteisino ir didelę teisingą įtaką turi jų augimui. Aišku, jos tąsa turi būti vykdoma ir šuniukui išėjus gyventi į pastovius namus. Bet visada esu pasiruošęs teikti konsultacijas įsigyto šuniuko savininkams. Ką ir darau.

  Šuniuko augimas veislyne turi ypatingą reikšmę jo tolimesniam gyvenime. Jame šuniukas žengia pirmuosius žingsnius į gyvenimą, todėl jis turi būti grūdinamas klimatinėm sąlygom, vyksta pirminis socializavimas toje aplinkoje, kur gyvena: išgirsta pirmuosius garsus , pajaučia kvapus ir žmogaus prisilietimą, ,,įjungia“ skonio receptorius skanaudamas maistą, patikrina aplinkos tvirtumą kąsdamas į šalia esančias voljero ir būdos konstrukcijas, žaislus, kitus daiktus,  formuoja savo santykius su broliukais ir sesutėmis, žmogumi (veisėju), aplinkiniais, ir kita. Tai pirmieji jo savarankiški žingsniai, kuriuos jis žengia savo gimtinėje.

  Na, o kam reikalingos kliūtys?

  Jei teisingai auginamas vokiečių, Rytų Europos ar baltasis šveicarų aviganis, jis būtinai turės išeiti iš voljero (kad ir erdvaus). Ir ne vien palakstyti, kas būtina. O kaip su ,,darbu“: instiktų lavinimu?   Vos tik prasidėjus jiems reikštis, būtina sudaryti tam sąlygas. Todėl jau nuo keturių savaičių  turi būti sudaryta galimybė tai įgyvendinti. Aišku, ši insktitų pirminė išraiška dar silpna ir trumpalaikė, bet vistiek, vėluotis negalima. Tai tegu su pirmu pasireiškiančiu noru būna ir sąlygos. Kai kurios kliūtys ir žaislai gali būti  valjere (kamuoliukai, pralindimui vamzdis, pakabintas stiprus audinys ar panašiai), tačiau už valjero ribų kliūčių kiekį ir įvairumą galima padidinti, nes tam leidžia didesnė erdvė. Į šuniuko vadinamą ,,darbą“ įeina: kasinėjimas, graužimas, pralindimas pro įvairius,,tunelius“, užlipimai ant kiūčių, judančio daikto sulaikymas kandant (kabančio audinio ar kamuoliuko), ar šiaip kandimas stiprinant žandikaulio raumenis, dantenas, tikrinant daiktų patvarumą ir kita. Visą tai, kad galėtų daryti, sudaromos sąlygos, todėl be kliūčių ir kitokio inventoriaus neišsiversime. Jų pagalba ugdoma veikla pasireiškiantiems pradiniams instiktams. O tas duoda mažajam didelę naudą: pasitikėjimą savimi, stiprėja fiziškai, tampa judresnis ir  tvirtesnis, vystosi  reakcija į judesį (gaudyti pakabintą ant virvutės kamuoliuką, jį išlaikyti įkandus), turi kur išlieti susikaupusią energiją, tuo pačiu stiprėja ištvermė ir noras žaisti (dirbti). Taip pat tobulėja  savitas gudrumas ir mąstymas, nes galima pasislėpti, išvengti kovos su priešininku (mama, broliais ar sesėmis), prisidengti esama kliūčių vietove, kliūtimi, ir kita.

  Išvesdamas šuniukų vadas ir juos stebėdamas, įžvelgiau daug grožio ir būtinumą jiems suteikti galimybę sudaryti sąlygas, kad augant veislyne galėtų ugdyti savo prigimtinius instiktus, kad jie nebūtų užslopinti vos tik prasidėjus reikštis. Tokiu tikslu ir ,,konstruoju“ kliūtis savo mažiesiems augintiniams.

Visos autorinės teisės priklauso www.aviganiai.lt
Internetinių puslapių kūrimas Virtualios statybos