Lietuviškai
Apie mus
Fotoalbumas
Parodos
Apie veisles
Patarimai
Draugai
Forumas
Kontaktai

AR TIKRAI ŠUO KERŠIJA?

1

  AR TIKRAI ŠUO KERŠIJA?

 

  Visų šunininkų tikslas yra kuo geriau pažinti savo mažąjį draugą. Įvairiose gyvenimo situacijose kartais jis pateikia tokių elgesio ,,niuansų”, kad mums reikia gerai pamąstyti, kol teisingai juos įvertiname. O tai padaryti būtina.

  Bendraujant su šunų augintojais dažnai paliečiame temą apie, taip vadinamą, šunų kerštą. Man atrodo, kad ką mes vadiname kerštu, ne visai tinka šis žodis, gal tik  mums  nepriimtinas jo elgesys.

  Retas gyvūnas augdamas šeimoje nepridaro mums nevisai malonių eibių. Jos būna juokingos ir daug reikšmės neteikiančios, bet būna labai nemalonių ir nepageidaujamų mums padarinių.

  Tad dėl ko mūsų palydovas linkęs krėsti šunybes?

  Kadangi  jis daugiausia tai daro ,,už mūsų akių” (mums nematant), atsiranda faktoriai, kurie skatina taip elgtis.

  Šuo yra gaujos atstovas: mėgstantis bendrauti, būti tarp savo genties atstovų, žmonių kompanijoje, reikšti savo emocijas, išlieti susikaupusią energiją, atlikti bet kokį jam svarbų darbą, pastoviai norintis dėmesio.

  Išskirčiau keletą priežasčių:

  PRIGIMTINES (skatinančias) taip elgtis. Tai instiktai: kąsti, rausti, nešti, kovoti, nugalėti (įveikti) ir kita. Tai darydamas jis tenkina savo teigiamas emocijas ir niekada nevertins, kad tai yra žalinga ar nepageidaujama mums. Tokio mąstymo šuo neturi.

  IŠ NUOBODUMO: ilgas šeimininkų laukimas grįžtant, nusibodo laukti, energijos yra, o ,,darbo”-ne, tai kas belieka daryti- duoti pasireikšti savo vidui- emocijoms.

  STRESAS: ilgas laukimas, staigus dienotvarkės šeimoje pasikeitimas, ypatingai po vasaros atostogų ir vaikams pradėjus lankyti mokyklą; likus vienam, ir, dar nesenai pradėjus gyventi naujuose namuose, uždara aplinka (butas, namas), bendravimo su atvira aplinka (garsai, kvapai,šviesos reiškiniai ir kita) trūkumas. Visa tai skatina imtis ,,darbo”, o kas ,,papuola po ranka”- paliekamas pėdsakas.

  NEPAKANKAMA DĖMESIO, kada esame namuose ir mažai skiriame dėmesio jam.

  FIZINIO IR PROTINIO KRŪVIO STOKA,  kuris reikalingas mūsų artimiausiam bičiuliui.

  JAUNUMAS IR PATIRTIES NETURĖJIMAS toms sąlygoms, kuriose gyvena. Tai daugiausia būna laikina, su gyvenimo patirtim prapuola ir šėlsmas.

  Man atrodo, kad padarytas išdaigas vertinčiau ne kaip kerštą mums, bet dėl išvardytų šį poelgį iššaukiančių priežaščių. Paprastai kerštui turi būti motyvas, o tai, kad jis lieka vienas- silpna priežastis.

  Vistiek, kaip ten bebūtų, reikia ieškoti būdų, kaip tai vengti, juo labiau, kad nesiėmus priemonių šuniui tai gali tapti yda. Todėl:

  PAGRINDINIS patarimas būtų tam nesudaryti sąlygų: lauke laikantiems padės voljeras, kambaryje- erdvus narvas ar patalpa, kurioje mažiau galima padaryti nuostolių.

  PASITIKĖTI paliktais žaislais, kaulu, daiktais savo kvapu, tai laikinas dalykas ir jų poveikis bus labai trumpas.

  PADĖS prieš išeinant iš namų išvedžiojimas, kurio metu reikia, kad augintinis gerai išsikrautų fiziškai ir protiškai, kurį tai laiką galės ramiai ilsėtis guolyje. Įeinant į patalpą, geriau, kad emocijos būtų ,,sustabdytos”, kurias po ilgesio ypatingai reiškia mūsų išsiilgęs šeimos narys.

  TEISINGAI organizuota šeimoje dienotvarkė, kurios metu šeimos nariai aplankytų savo auklėtinį ir būtinai su juo pabendrautų, duotų išsijudėti, pažaistų. Prie šeimos dienotvarkės, jei ji pastovi, prisitaikys ir ramesnis bus mūsų auklėjamasis.

  REIKIA NEPAMIRŠTI, kad šuo paliekamas laisvam bėgiojimui po teritoriją yra ruošiamas specialiai tam mokant jos apsaugai. Pasekmės gali būti nepageidaujamos, jei jis bus neteisingai paruoštas šiai tarnybai. Todėl tuo neturėtume atsiriboti (vien paleidimu bėgioti po ją). Darbo ir poilsio rėžimas būtinas. Visą parą laisvai bėgioti šuo teritorijoje negali.

  Tai mano nuomonė. Rėmiausi savo samprotavimu, kuriuo naudojuosi bendraudamas su šunų augintojais, Aišku, gamtoje dar būną įvairių mums nesuprantamų atsitikimų ir įvykių, kuriuos pilnai galime paaiškinti kaip kerštą, tačiau tam labai reikalingas gilus ir visapusiškas motyvuotas  įvertinimas, kuris turi remtis tvirta logika. Tačiau ir man dar daug kas lieka neaiškaus, kaip, pavyzdžiui, kodėl mūsų bendražygis padaręs kažką blogo, savo gesto kalba parodo, kad yra nusikaltęs, kaip tai jis vertina savo proto galia ir kokiame lygmenyje, o gal tuo momentu įtakos turime ir mes. Bet čia jau kitas įdomus klausimas.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

Visos autorinės teisės priklauso www.aviganiai.lt
Internetinių puslapių kūrimas Virtualios statybos