Šuns valdymas pavadėliu

Pavadėlis – mechaninė  priemonė naudojama šuns dresavimui (mokymui), valdymo kontrolei, kai kuriuos kūno judesius riboti jo judėjimą ar palikti laikinai jį pririštą, vedžiojomui. Jo pagalba mes, mechaniškai veikdami: trukčiodami, traukdami , laikydami nejudamai, ar  atpalaiduodami jį, duodame  signalus į antkaklį, kur per kaklą šuo gauna mūsų fizinį poveikį. Jis naudojamas trijuose dresavimo metoduose (iš penkių). Tai vadinamuose mechaniniame , kontrastiniame ir kai kuriais atvejais  mėgdžiojimo metodo naudojimo metu. Dresuojant šunį, pavadėlis padeda patikimiau kontroliuoti jam duotą vykdymo komandą,  fiziškai veikti jį, tikslinti judesį ir padėtį. Taip lengviau dirbti mums ir geriau suprasti augintiniui. Tačiau darbas su pavadėliu yra pagalbinė priemonė dresuojant savo partnerį ir čia taip pat turi būti gerai apgalvoti ir pagrįsti šuniui suprantami poveikio veiksmai. Nesavalaikis , per stiprus, ar silpnas poveikis gali duoti mažai naudos. PRIEŠ atliekant veiksmą (truktelint, stabdant jį ar atleidžiant) pavadėliu- (šuniui poveikis bus per antkaklį) pradžioje VISADA tariama komanda, o tik PO TO atliekamas veiksmas pavadėliu. Veiksmo jėga  priklausys  kokį antkaklį dėvi tuo metu mūsų mokinys. Antkaklių yra įvairių, todėl  čia reikia žinoti, kada ir kokios rūšies jį naudoti. Bet čia atskira tema.

Kad geriau suvoktume pavadėlio reikšmę, turime žinoti, kad:

 – pasirinkti pavadėlį reikia pagal darbo paskirtį: patogų sau dirbti ar tik eiti pasivaikščioti, numatyti perspektyvą į priekį kaip bus naudojamas laikas bendraujant su savo palydovu,

 – pavadėlių turėti reikia įvairių rūšių: visai trumpą (40-50 cm)-patogu bus vedžioti miesto ar žmonių susibūrimo vietose, vidutinio ilgio (1,5- 3,5 m ) ar ilgą (5,0 – 12m), o, jei tektų palikti pririštą savo palydovą, pravers metalinė trumpa grandinėlė (saugiau).

 – pavadėlis NIEKADA NENAUDOJAMAS šuns fiziniam poveikiui (mušimui, smaugimui ar pan.),

– teisingas jo naudojimas, kaip atrodytų paprasta, taip nėra. Tai ryšio su augintiniu bendravimo priemonė (fizinio poveikio) ir jos valdymas turi būti teisingas, svarbiausia suprantamas jam.  Per jį reiškiamas reiklumas (dresuojant), bet jokiu būdų ne žiaurumas ir perdėtas muštras (tampymas), kuriuo galima net žaloti savo artimą keturkojį draugą. Teisingai valdyti pavadėlį ir mums reikia mokėti, o kai kada, net pasimokinti (judesiai rankomis jį perimant, ilgio trumpinimas- dirbant su ilgu pavadėliu, teisingo jo ilgio išlaikymas nuo augintinio, net rankų plaštakų padėtis laikant jį ir kita). Teisingai dirbant su pavadėliu, mūsų veiksmus geriau supras ir įvertins augintinis: jausis laisviau, suprantamiau, nesukelsime jam vidinės įtampos.

– pavadėliu augintinis pasitikėti turi pilnai ir tik teigiamomis emocijomis.

– per jį valdyti savo keturkojį tikrai, skaitau, savitas menas ir nėra taip paprasta savo  žinias perteikti jam. Tam reikalinga patirtis, žinios, jausmas, kaip tai priima šalia esantis, siekiamas šio poveikio rezultatas bei jo įtvirtinimas.

-ypatingai gerai žinoti reikia dresavimo metodiką naudojant pavadėlį (mechaninis dresavimo metodas) kiekvienam naujai įsisavinančiam dresūros elementui. Tik tuomet galima pasiekti greito ir tvirto rezultato.

Dresuojant rezultatą lems:

1. Jūsų mokėjimas teisingai dirbti pavadėlio pagalba, jei skaitote, kad kiti dresavimo metodai netinka ir naudosite jį.

2. Teisingas antkaklio pasirinkimas.

3. Patogus darbui pavadėlis.

4. Naudojama teisinga poveikio jėga augintiniui. Taip pat net pavadėlio pasvirimo kampas gyvūno atžvilgiu. Tai jis jaučia puikiai.

5. Savalaikis derinys: duotos komandos ir mechaninio veiksmo (priklausomai nuo šuns temperamento, amžiaus, jo turimos patirties ir komandos įsisavinimo lygio, jo sunkumo, bei turinio).

6. Kai kada tenka papildomi veiksmai reikalingi liesti augintinį (ne vien veiksmas į antkaklį), bet tai darome po komandos pakartojimo ir kaip papildomas poveikis. Pvz. Sodinant jį ,,Tūpk”- tik po dviejų komandų, palaukus tarp jų, pagal šuns temperamentą ( vokiečių aviganiui:2-3 sekundės, o po trečios komandos jau galima paspausti strėnas. Taip išlaikome mechaninio dresavimo metodo tikslą, nepereidami iš kart prie pagalbinio poveikio. O gal jo ir nereiks.

7. Visada žinoti, kad po duotos komandos, pirmas veiksmas per pavadėlį į antkaklį, o tik po to kiti papildomi veiksmai.

8. Žinoti, kad mechaninis šuns dresavimas vykdomas naudojantis antkakliu, nes visą informacują jis gauna per jį į kaklą. Pleškės (petnešos) šiam valdymui netinka. (Ruošiant specialioms  tarnyboms yra išimčių).

9. PRISILAIKYTI TAISYKLĖS: mechaninį dresavimo metodą taikyti tada, jei NEPADEDA kiti dresavimo metodai.

  P.S.  GALIMA IŠDRESUOTI SAVO ARTIMĄ KETURKOJĮ TAIP, KAD ATEITYJE NEBEREIKS NAUDOTI JOKIO PAVADĖLIO. Jūsų bendravimas taps neprieštaringas bet kokioje aplinkoje ir įvairiose  situacijose. Tą aš pasiekiu su savo veislyno augintiniais.